Soutisková značka
Zkoumali jste někdy, jak vypadají bankovky? Co je na nich zajímavého, jaké mají ochranné prvky, čím je speciální jejich papír a jak jsou chráněny proti padělání? Pokud jste si někdy nějakou bankovku prohlíželi zblízka možná vás zaujala i značka, který vypadá jako rozpůlená. Je to takzvaná soutisková značka – a nyní se na ni podíváme blíže.
Soutisková značka je vlastně dost přesný název. Jedná se o určitou značku, která je vytištěna na každé tuzemské bankovce. Pokud se na bankovku díváte z lícní (přední) strany, vidíte jen jednu polovinu značky. Pokud bankovku otočíte a prohlédnete si její zadní stranu, uvidíte druhou polovinu této značky, která je natisknuta právě na „zadku“. A teprve když bankovku zvednete a podíváte se na ni proti světlu, zjistíte, že obě poloviny soutiskové značky na sebe dokonale navazují. Jedná se tedy o takzvaný soutisk a je to jeden z nejdůležitějších ochranných prvků bankovek chránících je proti padělatelům.
Soutisková značka
Tato soutisková značka je významným ochranným prvkem, takže ji samozřejmě používají i jiné státy. Ale na cizích bankovkách má jiný tvar. Hledáte-li ji na bankovkách českých korun, tak bankovku zvedněte proti světlu a hledejte na ní v této pozici písmena „ČR“. Tedy zkratku pro Česká republika.
Tato písmena jsou natištěna těsně u sebe, nemají žádnou mezeru. A pokud bankovku položíte, zjistíte, že jedna část je natištěna z rubu, zatímco ta zbývající z lícní strany. Ale nejde o přesnou lineární polovinu. Linky i písmena na sebe přitom dokonale navazují. Pokud by nenavazovaly, šlo by o padělek.
Další ochranné prvky
Budete-li platit padělanou bankovkou (i kdyby padělek nebyl vaším dílem), můžete se dostat do problémů nebo na tom minimálně finančně tratit – daná bankovka bude zabavena a vy za ni nedostanete žádnou náhradu. Proto se vyplatí zejména u bankovek s vysokou nominální hodnotou kontrolovat jejich pravost.
Kromě testu pomocí soutiskové značky je vhodné zaměřit se na další ochranné prvky. Tím nejznámějším je vodoznak, který je vidět, jen pokud se na bankovku opět podíváte proti světlu. Dále jde o bezpečnostní proužek, který je metalický a je doslova zapuštěný do bankovky. Jeho šířka je 3 milimetry a platí, že na přední straně bankovky musí vždy na čtyřech místech z bankovky doslova vystupovat. Metalická hmota přitom zajišťuje, že při pohybu bankovkou se barva proužku efektně proměňuje, a to od hnědé, přes hnědofialovou až po zelenou.
Podobné ochranné znaky
Existují ještě další ochranné prvky, které jsou v mnoha ohledech podobné jako soutisková značka, protože si pohrávají s barvami i průhledností proti světlu. Takže na bankovce například můžete najít skrytý obrazec. Je tam, ale za běžných okolností není vidět. Teprve když si bankovku dáte přímo před oči, naplocho a namíříte ji proti světlu, uvidíte ho. Je to skoro jako kouzlo.
Dalším podobně efektním bezpečnostním prvkem je rozhodně i lipový list, který je na bankovky tisknut speciální barvou. List vidíte vždy, ale jeho barva se proměňuje podle toho, jak s bankovkou pohybujete a jak ji namíříte proti světlu – mění se přitom od zlaté až na zelenou.
Posledním takto efektním ochranným prvkem je takzvaný iridiscentní pruh. Jedná se o speciální proužek, který má šířku 2 milimetry a najdete ho jen na přední straně bankovky. Je duhově zbarvený, ale při pohledu zpříma ho ani nezaznamenáte. Pokud s bankovkou ovšem pohybujete, zaregistrujete ho a zjistíte, že se jeho barva duhově proměňuje. Úplně stejně mění barvy i číslice na měn umístěná a označující hodnotu bankovky – za normálních okolností jsou čísla světlá, při pohybu a naklonění bankovky ztmavnou.
Foto: Pixabay