Počítače

Smajlíci a jejich význam

Když se řekne smajlík, většině lidí se logicky vybaví smějící se tvář malé animované koule. Je to skutečně tak, v drtivé většině případů má smajlík tuto klasickou podobu. Lidé jej v současné době využívají stále častěji, jelikož potřebují vyjádřit konkrétní náladu, kterou momentálně mají. Pravda je taková, že smajlící dokážou vyjádřit emocionální stavy mnohem lépe, než je tomu mnohdy u několika vět. Podívejme se na ně tedy mnohem podrobněji, poukažme si na jejich funkce a také na to, kdy a kde se nejčastěji používají. Z následujících řádků zjistíme, že se jedná o poměrně multifunkční využití, což ale není nijak zarážející.

Smajlík patří mezi emotikony

Smajlík je piktografický znak, který se řadí mezi emotikony. Jde tedy o grafické značky v textu vyjadřující emocionální stavy různého druhu. Nejprve byl smajlík považován za znak smějícího se emotikonu, nicméně postupem času došlo ke vzniku několika smajlíků, kteří vyjadřují i úplně jiné stavy, než je zrovna smích. Ten vyjadřují v mnoha různých podobách. Jedná se o klasického smějícího se emotikona, anebo o značku vyjadřující maximální radost, kdy jí jdou vidět například zuby a podobně. Míra smíchu se tedy může značně lišit a podle toho je tedy vyjádřena i konkrétní nálada. Vše se odvíjí od momentálního stavu člověka, který může klidně zadat i smajlíka opačného, tedy plačícího. Zapomenout nemůžeme ani na smajlíky vyjadřující jisté stavy typu oslavy, svatby a jiných životních okamžiků. Všechny dokážou velmi trefně charakterizovat konkrétní situaci.

Kde se nejčastěji využívá

Své využití najde smajlík prakticky kdekoli, nicméně nejčastěji je volen především v klasické standardní komunikaci mezi lidmi. V oficiálních kruzích se tyto značky nepoužívají, jelikož zde není nutné vyjadřovat emocionální stavy. Pokud ovšem někdo píše třeba v programu Skype nebo na facebooku, pak jsou emotikony typu smajlíků jakousi samozřejmostí a dokážou vyjádřit stavy mnohem lépe než slova. Hodně oblíbené jsou ale i při běžné komunikaci na papíře, tedy v dopisech. Zapomenout nemůžeme ani na ryze osobní emaily vyjadřující určitou míru citů.

Jak vložit smajlíka do textu

Vložení smajlíka do textu není nijak složité. V drtivé většině případů mají konkrétní textové editory a pole emocionální znaky v základních sadách. Vy si tak pouze zadáte vložení emotikonu a pak na něj jen jednoduše kliknete. Třeba u zmiňovaného Skypu a facebooku se jedná o jakousi samozřejmost stejně tak jako na chatech. Když nevíte, jakým způsobem Smolíka napsat, stačí vám pouze dvojtečka, jedna tečka a následně závorka. Schéma pak tedy bude vypadat následovně :.) Vy tak vyjádříte velmi jednoduchým způsobem pocti, že jste šťastní, nebo v případě obrácené závorky smutní.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close