Banky

Slovenská národní banka

Jistě víte, že existuje Česká národní banka. Napadlo vás ale někdy že i ostatní státy mají své velké centrální banky? Takže existuje například Slovenská národní banka. Čím je zajímavá a v čem spočívá její činnost?

Slovenská národní banka sídlí v Bratislavě.

Národná banka Slovenska, kterou možná znáte i pod zkratkou NBS, je centrální bankou ve Slovenské republice. Vznikla hned po rozpadu Československa na Českou republiku a Slovenskou republiku a datem jejího vzniku je tak 1. leden 1993. Její činnost je od té chvíle ukotvena v zákoně č. 566/1992 Zb., o Národnej banke Slovenska. Sídlí v hlavním městě Bratislavě, ale na rozdíl například od České národní banky má ještě další pobočky – celkem je jich pět a jsou rozprostřeny na různých místech Slovenska.

Činnost Slovenské národní banky

Slovenská národní banka nefunguje jako běžné banky. Nemůžete si tam jen tak přijít, založit účet nebo požádat o půjčku. Centrální banky fungují jinak. Jsou dohledovým orgánem, který hlídá ostatní banky v daném státě. Slovenská národní banka tak má jeden hlavní úkol – hlídat finanční stabilitu Slovenska.
Snaží se udržovat stabilitu cen, hlídá inflaci, řeší měnové kurzy (i když od chvíle, co Slovensko přijalo euro, je to o dost snazší) a spolupracuje na měnové politice Evropské unie. Mezi její další úkoly patří vydávání bankovek a mincí (Slovensko má totiž svá vlastní „slovenská“ eura), hlídá funkčnost platebních systémů, stará se o devizové rezervy a dohlíží na finanční trhy.

Struktura Slovenské národní banky

V čele Slovenské národní banky stojí guvernér. Toho jmenuje prezident Slovenské republiky, a to na návrh slovenské vlády. Pod guvernérem jsou dva víceguvernéři, kteří jsou jmenováni, ale i odvoláváni, stejným způsobem jako guvernér. Tito tři lidé jsou členy Bankovní rady Slovenské národní banky a spolu s nimi v tomto nejvyšším řídícím orgánu zasedají ještě další tři členové vedení NBS – ti jsou jmenováni (i odvoláváni) samotným guvernérem národní banky.
V současné době je guvernérem Slovenské národní banky Peter Kažimír. Centrální banku řídí už od roku 2019.

Sídlo Slovenské národní banky

Slovenská národní banka sídlí v Bratislavě, konkrétně na adrese Imricha Karvaša 1, 813 25. Aktuálně ji najdete ve výškové budově nebo spíš v mrakodrapu vysokém 111 metrů, který vznikl teprve v roce 2002. Celkově má 36 pater, z toho 33 pater je nadzemních. Jedná se o velmi moderní budovu, v níž najdete například 23 výtahů a celá slouží Slovenské národní bance.
Zajímavé ale je, že ačkoliv hlavní sídlo NBS je v Bratislavě, tak na území Slovenska má ještě dalších pět poboček (takzvaných expozitur). Ty najdete ve městech Nové Zámky (T.G. Masaryka 3), Banská Bystrica (Národná 10), Žilina (Antona Bernoláka 74), Košice (Slovenskej jednoty 14) a Poprad (Dostojevského 4444/26).

Jak využít Slovenskou národní banku?

Mohou běžní lidé vůbec do Slovenské národní banky vstoupit? Mohou nějak využít jejích služeb? Jistě, že ano. A je to podobné jako u České národní banky. Pokud potřebujete například vyměnit poškozenou bankovku za novou, směnit bankovky a mince za bankovky a mince s jinou hodnotou, odevzdat naprosto zničenou bankovku nebo vyměnit ještě staré slovenské koruny za eura, můžete vyrazit do Slovenské národní banky. Nebo do některé z jejích menších poboček. Provozní doba Slovenské národní banky je přitom každý všední den – a pokladní služby pro veřejnost nabízí každé všední dopoledne.
A pokud byste náhodou měli zájem pracovat přímo ve Slovenské národní bance, i to je možné – stačí jen hlídat, kdy bude hledat nové zaměstnance a přihlásit se do výběrového řízení. Případně NBS zajišťuje kurzy finanční gramotnosti pro školáky a veřejnosti nabízí různá edukativní videa a texty.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button