Student

Školní prázdniny ve Francii

Školáci ve Francii mají prázdniny v trochu jiných termínech než čeští žáci. Pokud tedy plánujete začít chodit do školy v západní Evropě nebo tam budete přihlašovat své dítko, zjistěte si kromě všeho jiného i to, kdy jsou školní prázdniny ve Francii.

Francouzští školáci mají prázdniny podle toho, v jaké zóně žijí.

Až se budete hlásit do některé z francouzských škol, jistě vám spolu s potvrzením o přijetí dají i přehled následujícího školního roku – a v něm se dočtete i to, kdy jsou školní prázdniny ve Francii. Je ale vhodné tušit to už předem, abyste věděli, jak si rozplánovat dovolenou a kdy se o děti budete muset postarat. Proto jsme se na školní prázdniny v této evropské zemi podívali podrobněji.

Různé zóny

Francouzské školy nemají všechny prázdniny v totožných termínech. Země je totiž rozdělena do třech zón označovaných písmeny A, B a C, v nichž jsou začátky a konce některých prázdnin stanovené na jiné termíny (ale některé „hlavní“ prázdniny mají termínově stejné). A například země, které oficiálně spadají pod Francii, ale nacházejí se na jiných světadílech (případně jsou to ostrovy), si začátky a konce prázdnin stanovují zcela podle sebe.
V samotné Francii spadá do zóny A Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers. Do zóny B patří Aix-Marseille, Amiens, Caen, Nancy-Metz, Nantes, Lille, Nice, Orléans-Tours, Remeš, Rouen, Štrasburk, Rennes. A do zóny C patří Montpellier, Créteil, Paříž, Versailles, Toulouse. Školní prázdniny v nich přitom vyhlašuje tamní ministerstvo školství, které je oficiálním zaměstnavatelem všech francouzských učitelů a plánuje harmonogram školního roku.

Letní prázdniny

Školní rok ve Francii končí až začátkem července, ale na středních školách už typicky v polovině června. Letní prázdniny ve Francii přitom trvají zhruba 2 měsíce a všichni školáci se do lavic vrací týž den. První školní den připadá na začátek září a jeho datum ovlivňuje jen případný víkend. Ve školním roce 2023/2024 začal školní rok v pondělí 4. září.

Dušičky

Ve Francii se nejen slaví Dušičky (tam jde o Svátek všech svatých), ale pojí se s nimi i první školní prázdniny. Jde de facto o obdobu tuzemských podzimních prázdnin a ve všech zónách jsou dušičkové prázdniny ve Francii na přelomu října a listopadu. Ve školním roce 2023/2024 vycházely na 21. října až 6. listopadu.

Vánoční prázdniny

Další prázdniny, které mají všichni francouzští školáci v jednotném termínu, jsou ty vánoční. A jsou zhruba o týden delší než české vánoční prázdniny. Jejich začátek je typicky den před Štědrým dnem (pokud kvůli víkendu nezačnou o den či dva dříve) a končí až po Třech králích. V posledním školním roce byly školní prázdniny na Vánoce naplánované od 23. prosince až do 8. ledna.

Zimní prázdniny

Krátce poté následují ve Francii zimní prázdniny. Ty trvají 14 dní a už se termínově liší podle jednotlivých zón. Jde o obdobu našich jarních prázdnin. Zóna A je v roce 2023/2024 měla od 18. února do 4. března, zóna B od 24. února do 11. března a zóna C od 10. února do 26. února.

Jarní prázdniny

Ve Francii nejsou Velikonoční prázdniny, ale říká se jim jarní prázdniny. Trvají asi 14 dní a jejich termíny se opět liší podle toho, do jaké zóny daná škola spadá. V zóně A byly naposledy od 13. dubna do 29. dubna, v zóně B od 20. dubna do 5. května a v zóně C od 6. dubna do 22. dubna.

Prázdniny Nanabevzetí

Poslední prázdniny ve školním roce ve Francii jsou v květnu. Trvají týden a v celé zemi jsou vyhlašovány na stejný termín. Nazývají se Pont de l’Ascension, což se dá přeložit zhruba jako Most Nanebevzetí. A v posledním školním roce se konaly od 7. do 13. května.
Pak už následují jen velké letní prázdniny, které v roce 2024 začínají pro všechny školáky ve Francii od soboty 6. července.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button