Student

Školní prázdniny v Řecku

Povinná školní docházka v Řecku je velmi podobná té české. Povinný je pouze poslední rok mateřské školy, pak děti čeká devět let vzdělávání na základní škole a následně přecházejí na střední školu nebo její obdobu. A kdy jsou školní prázdniny v Řecku?

Letní školní prázdniny v Řecku trvají skoro 3 měsíce.

Jelikož je na jihu Evropy léto mnohem teplejší a pobyt ve školních lavicích by se snadno mohl stát nesnesitelným, začínají letní školní prázdniny v Řecku dříve než v tuzemsku. Typicky už po polovině června – podle toho, na kdy vychází v daném školním roce víkend. Ve školním roce 2023/2024 začínaly letní prázdniny v Řecku už 20. června a trvaly až do 6. září. Typicky ale školní rok začíná okolo 10. září.

Podzimní prázdniny v Řecku

Ačkoliv školní rok v Řecku začíná o pár dní později než v severněji položených evropských zemích, dalších prázdnin se tamní školáci jen tak nedočkají. Podzimní prázdniny, jak je známe z České republiky, v Řecku neexistují. Možná proto, že v termínu podzimních prázdnin, tedy na konci října, v Řecku vládnou pořád skoro letní teploty. Nicméně, volného dne se řečtí školáci dočkají alespoň 28. října, což je svátek s názvem „Den NE“ (odkazuje na den, kdy se Řecko odmítlo vzdát v průběhu 2. světové války).

Vánoční prázdniny v Řecku

Prázdnin se řečtí školáci dočkají až v období Vánoc. V Řecku se Vánoce slaví, a tak školáci mají zpravidla volno už den před Štědrým dnem. Pokud se do Vánoc připlete víkend, tak jako tomu bylo letos (kdy Štědrý den připadl na neděli), začínaly oficiální vánoční prázdniny v Řecku až 25. prosince. Dále se v Řecku slaví 1. ledna Nový rok a pak 6. ledna Tři králové. Vánoční prázdniny v této jihoevropské zemi proto trvají až do Třech králů.

Velikonoční prázdniny v Řecku

V Řecku často splývají jarní prázdniny s velikonočními prázdninami. Termín velikonočních prázdnin je pohyblivý a vždy zahrnují právě období Velikonoc. Typicky jsou proto v dubnu, někdy s přesahem do března, popřípadě května. V letošním školním roce 2023/2024 vycházely řecké velikonoční prázdniny na termín od 29. dubna do 10. května. Oproti českým školákům, kteří mají velikonoční prázdniny pouhé 3 dny, si tak řečtí školáci užívají zhruba dvou týdnů volna.

Státní svátky v Řecku

Další volné dny si mohou řečtí školáci užívat během státních svátků. Některé z nich připadají i na termíny oficiálních školních prázdnin, případně jde někdy o víkend. Pakliže ale státní svátek připadne na všední den, školy jsou zavřené.
Jedná se o Čisté pondělí, což je svátek připadající na některé pondělí počítané 40 dní před Velikonocemi. 25. března pak Řekové slaví Den řecké nezávislosti. 1. května se podobně jako v Česku slaví v Řecku Svátek práce. 5. května se slaví den Ducha svatého. Další svátek vychází na období letních prázdnin, a jedná se o 15. srpen a Nanebevzetí Panny Marie.

Školní systém v Řecku

Pokud přemýšlíte o studiu v Řecku, je potřeba nejprve se dobře seznámit řeckým vzdělávacím systémem. Například základní vzdělání trvá devět let, ale oproti českému rozložení se dělí jinak – prvních šest let děti navštěvují takzvanou základní školu, další tři roky už jde o sekundární školu. Tuto sekundární školu je možné dodělat si i zpětně, takže je možné navštěvovat ji i večerně. Dále následuje studium na střední škole. Tu mohou navštěvovat i cizinci a strávit na ní například rok, načež se vrátí do své „domovské“ školy ve své zemi. Střední školy dávají studentům na výběr, jestli se chtějí zaměřovat více na humanitní obory nebo spíš na matematické a přírodovědné. Vyučování v Řecku začíná zpravidla ve čtvrt na devět a končí před druhou hodinou odpoledne.
Následně mohou děti pokračovat ve studiu na vybrané vysoké škole.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button