Student

Školní prázdniny v Rakousku

Hurá, jsou tu prázdniny. To si říkají děti i učitelé, a to nejen při začátku letních prázdnin, nýbrž i všech ostatních. Během školního roku totiž mají prázdnin celkem dost. Ale zatímco v České republice máme o školních prázdninách celkem dobrý přehled, málokdo ví, jak je to v zahraničí. Jaké jsou školní prázdniny v Rakousku?

Rakouské školní prázdniny se podobají těm českým.

Stěhujete-li se do Rakouska a vaše dítě tam nastoupí do školy, čeká vás hodně byrokracie a zařizování. Musíte se zcela přizpůsobit rakouským zákonům a pravidlům. A tak je dobré už s předstihem vědět také to, jaké jsou školní prázdniny v Rakousku, v jakých termínech a jestli dochází ke klouzavým změnám termínů (obdobně jako třeba u jarních prázdnin v České republice, kdy má každý kraj jiný termín jarních prázdnin).

Školní rok

Délka školního roku v Rakousku je obdobná jako u toho českého. Děti do školy nastupují na začátku září (v případě víkendu může být termín o pár dní posunut), končí školu na konci června (kvůli víkendu to opět může být mírně jinak). Přesné termíny se ale neliší jen kvůli víkendům. Rakušané totiž mají školní rok mírně posunutý – a rozdíly jsou především mezi jednotlivými spolkovými zeměmi.
Jako příklad si dejme již ukončený školní rok 2022/2023. Vídeň, Dolní Rakousko a Burgenland to mají nastavené tak, že letní prázdniny začínají sobotou 1. července 2023 a trvají do neděle 3. září 2023. Což je stejné jako v České republice. Ale pozor, ostatní spolkové země v Rakousku mají termíny letních prázdnin jiné – začínají až v sobotu 8. července 2023 a trvají do neděle 10. září 2023.

Další školní prázdniny v Rakousku

A jaké další školní prázdniny v Rakousku děti mají? Je to podobné jako v České republice – existují podzimní prázdniny, vánoční prázdniny a pak jarní prázdniny, kterým se ale v Rakousku říká spíš semestrální prázdniny.
Termíny se v každém školním roce mohou mírně měnit, protože závisejí na datech víkendů. V uplynulém školním roce 2022/2023 to bylo v Rakousku tak, že podzimní prázdniny měly všechny spolkové země jednotné – od čtvrtka 27. října 2022 do pondělí 31. října 2022. Vánoční prázdniny měly opět všechny ve stejném termínu – od soboty 24. prosince 2022 do pátku 6. ledna 2023 (to je poměrně zajímavé, protože v České republice tyto školní prázdniny končí zpravidla 1. ledna).
Semestrální prázdniny jsou obdobou českých jarních prázdnin, trvají týden a zpravidla jsou v únoru. Termín se liší v rámci jednotlivých spolkových zemích, které se podobně jako v Česku prostřídají. V uplynulém školním roce to bylo tak, že Vídeň a Dolní Rakousko je měly od pondělí 6. února 2023 do neděle 12. února 2023; Burgenland, Korutany, Salcbursko, Tyrolsko a Vorarlbersko je měly od pondělí 13. února 2023 do neděle 19. února 2023; Horní Rakousko a Štýrsko pak od pondělí 20. února 2023 do neděle 26. února 2023.

Svátky

Podobně jako v České republice, i v Rakousku existují určité státní či jiné svátky, kdy se nevyučuje a školy jsou zavřené. Data svátků jsou ale jiná, takže pro cizince je to leckdy hůře zapamatovatelné. V Rakousku tedy platí, že volný den je 26. října (státní svátek), 1. a 2. listopadu (Svátek všech svatých), 15. listopadu (St. Leopold), 8. prosince (Neposkvrněné početí), 1. května (státní svátek), 18. května (Den nanebevstoupení) a 8. června (Corpus Christi).

Velikonoce

Další volno mají rakouští školáci na Velikonoce. Termín se liší podle termínu Velikonoc, které se každý rok slaví jindy. Velikonoční prázdniny jsou ale v Rakousku delší než v České republice a trvají celý týden. V posledním školním roce byly od soboty 1. dubna 2023 do pondělí 10. dubna 2023.

Květnové prázdniny

Pro cizince mohou být poměrně nezvyklé prázdniny, které mají rakouské děti na konci května. Jedná se o takzvané Svatodušní svátky a školáci mají prázdniny určené podle toho, na jaký den v týdnu svatodušní svátky vycházejí. Letos to bylo od soboty do pondělí, tedy 3 dny.
Plus na rakouských školách existuje obdoba ředitelského volna, kterému se v Rakousku říká autonomní dny. Je to několik dní v roce, kdy může ředitel školy udělit žákům volno (počet dní se podle rakouských zákonů odvíjí od toho, jak termínově vycházejí podzimní prázdniny).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button