Student

Školní prázdniny v Polsku

V každém státě světa mají děti nejen školu, ale i školní prázdniny. Každá země je ale má nastavené jinak a velké rozdíly najdete i mezi těmi evropskými. Zvlášť co se týká státních svátků a s nimi spojených prázdnin a volných dnů.  Kdy probíhají školní prázdniny v Polsku?

Polští školáci mají podobné prázdniny jako ti čeští.

Polsko je naším sousedním státem, a tak se dá předpokládat, že školní prázdniny v Polsku se nebudou příliš lišit od těch tuzemských. Musíme si ale uvědomit, že Polsko je hluboce křesťanská země, kde se hodně dbá na tradice a slaví se tam více křesťanských svátků než v poměrně ateistickém Česku. Takže i školní volno tomu bude pravděpodobně odpovídat.

Letní prázdniny

Nejdelšími školními prázdninami jsou ty letní. Je tomu tak ve většině zemí světa. V Polsku jsou přitom letní prázdniny podobně dlouhé jako v České republice a rozdíly jsou jen drobné. Školní rok začíná tradičně 1. září (pokud se datum mírně neposouvá kvůli víkendu) a končí na konci června. Ne ale nutně až poslední den v červnu. V letošním roce začínaly školákům letní prázdniny už v sobotu 24. června a trvaly až do 31. srpna.

Vánoční prázdniny

Dalšími dlouhými prázdninami jsou ty vánoční. Ty jsou v podstatě totožné v Polsku i v České republice a odvozují se především od víkendu. V Polsku začínají vždy nejpozději 23. prosince, tedy den před Štědrým dnem. Trvají pak do 31. prosince. Hlavní rozdíl oproti České republice tkví v tom, že v Česku je 1. leden státní svátek – Den obnovy samostatného českého státu, takže škola už nás začíná zpravidla až 2. ledna. Ale v Polsku také 1. ledna děti do školy nejdou (viz. níže).

Velikonoční prázdniny

Dalšími prázdninami, které se pojí se silnými křesťanskými tradicemi, jsou dozajista ty velikonoční. Polští školáci mají volno už na Zelený čtvrtek, pak na Velký pátek, víkend je samozřejmý, potom na Velikonoční pondělí a ještě poté v úterý. Velikonoční prázdniny tedy mají od čtvrtka do úterý, neboli o den déle než jejich čeští kolegové.

Zimní prázdniny

I v Polsku existují zimní, respektive jarní prázdniny. Trvají ale déle – celých 14 dnů. V celém Polsku ale nejsou vyhlašovány v totožném termínu. Podobně, jako se jarní prázdniny v České republice rozdělují podle krajů, tak v Polsku se dělí podle příslušnosti ke konkrétnímu vojvodství. Vojvodství jsou správními celky v rámci území Polska a je jich celkem 16. Zimní prázdniny mají ale vždy jednotný termín pro několik vojvodství, takže celkově se zimní prázdniny v Polsku odehrávají ve čtyřech termínech.
V posledním školním roce to bylo následovně: od 13. do 26. února 2023 měly prázdniny školáci z Dolnoslezského, Mazovského, Opolského a Západopomořanského vojvodství; od 23. ledna do 5. února 2023 měli volno školáci z Podlaského a Varmijsko-mazurského vojvodství; od 16. do 29. ledna 2023 byly zimní prázdniny v Lublinském, Lodžském, Podkarpatském, Pomořském a Slezském vojvodství; a od 30. ledna do 12. února 2023 měli zimní prázdniny školáci v Kujavsko-pomořském, Lubuském, Malopolském, Svatokřížském a Velkopolském vojvodství.

Svátky

Další dny volna mají polští školáci ve státní svátek. Data státních svátků jsou samozřejmě úplně jiná než v České republice – takže pro cizince to může být lehce matoucí. Platí ale, že volno ve státní svátek je v polských školách vždy 1. listopadu (Svátek Všech svatých), 11. listopadu (Den nezávislosti), 1. ledna (Nový rok), 6. ledna (Epifanie), 1. května (Svátek práce), 3. května (Den ústavy), 28. května (Letnice neboli Zelené svátky), 8. června (Slavnost Těla a Krve Kristovy).

Mezinárodní školy

Většina škol v Polsku spadá pod Ministerstvo národního školství Polska, jedná se o veřejné školy a vyučuje se tam v polštině. Kromě takových škol se ale na území Polska nacházejí i mezinárodní školy, které mají své „pobočky“ i v Polsku. Nejčastěji jde o americké, případně britské školy. A ty se pak řídí jiným schématem školních prázdnin – podle prázdnin v zemi svého původu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button