Banky

Sepa platba

Termín Sepa platby je poměrně frekventovaný a spousta lidí jich již využívá. Česká republika je členem platební oblasti Sepa, která je jednotná a platí pro platby realizované v eurech na území Evropské unie. Určitě tedy není od věci se na tento druh plateb soustředit a pokusit se upozornit na některé základní aspekty, které se jich týkají. O tom, že je jich poměrně hodně, se společně přesvědčíme v následujícím textu. I díky těmto informacím tak budete schopni Sepa platby realizovat.

Co jsou Sepa platby?

Zkratka Sepa pochází pochopitelně z angličtiny a její celý název zní Single Payment Area. V češtině znamená prakticky jednotnou oblast pro platby realizované v eurech v rámci prostoru Evropské unie. Sepa platbu můžete ale klidně poslat i v korunách. Musíte ji ale označit jako platbu do zahraničí. Automaticky bude konvertována na eura. Tedy v případě, že si tuto měnu zvolíte. Velmi důležité je i zjištění, jestli konkrétní banka u příjemce i odesílatele dokáže takovou platbu realizovat. Pokud ano, není co řešit.

Ušetříte peníze

V první řadě je třeba upozornit na vysokou finanční úsporu, kterou mohou Sepa platby přinést. Předem budete znát veškeré poplatky, takže budete přesně vědět, na čem vlastně jste. U nás budete muset zaplatit za příchozí i odchozí Sepa platby 25 korun. Nezáleží přitom vůbec na celkové finanční sumě, kterou posíláte, nebo naopak obdržíte. Za jinou zahraniční platbu budete platit celkem 100 korun. U velkého tarifu některé z bank můžete mít Sepa platby zcela zdarma, což je maximálně výhodné.

Maximální časová úspora

U Sepa plateb víte předem také to, kdy přesně finanční částka dorazí. Peníze musí nutně dojít na účet druhé strany během předem stanoveného intervalu, který činí pouze 3 pracovní dny. Vše je tak realizováno velmi rychle. Stačí vám pouze znát datum, kdy druhá strana platbu realizovala. Do zmiňované lhůty třech dní budete mít peníze na svém účtu.

Jak zadat SEPA platbu

K úspěšnému zadání Sepa platby potřebujete znát pouze BIC kód banky, do níž posíláte vámi stanovený finanční obnos. Dále je nezbytné, abyste věděli příslušný IBAN. U Sepa platby si také musíte zvolit poplatek SHA. Dojde tak k tomu, že vy zaplatíte příslušný poplatek vašemu bankovnímu domu a příjemce platby bude hradit tento poplatek své bance. Získáte tak naprostou jistotu, že již žádné další poplatky nebudete muset skládat. Poplatek SHA je nabízen standardně v rámci bankovních služeb konkrétního bankovního domu. Na automatické zařazení tohoto poplatku přímo k platbě se nepřipravujte. Musíte si jej zkrátka a jednoduše navolit. V každém případě se ale Sepa platba vyplatí finančně i časově. Její zadání je velmi jednoduché, jelikož ji každá banka má přímo v internetovém bankovnictví.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close