Samosběr ostružin
Čas dozrávání ostružin je tady a už si můžete začít vychutnávat tyto sladké a výborné plody. Pokud je zrovna nemáte na zahrádce a nechce se vám je kupovat v supermarketu, můžete vyrazit na samosběr ostružin. Díky tomu si natrháte jen kvalitní ostružiny a za velmi příznivou cenu.
Samosběry ostružin se konají po celé republice a stačí se jen poptat ve vašem okolí nebo zapátrat na internetu, abyste našli vhodné místo, respektive plantáž, kde jsou ostružiny (a často i maliny) pro veřejnost k dispozici. Nemyslíme tím nyní les a lesní ostružiny – ty si můžete trhat zdarma, a i když jde také o samosběr ostružin, není to ono. Ostružiny pěstované na plantážích bývají krásně velké a můžete je v pohodě trhat vestoje z vysokých keřů. Což je skvělá zpráva.
Kolik stojí samosběr ostružin?
Fakt, že si ostružiny nasbíráte sami, neznamená, že je budete mít zadarmo. Tak samosběr bohužel nefunguje. Nicméně, jejich cena bude výrazně nižší, než pokud byste si je koupili v obchodě nebo třeba ve stánku. Každé místo má jiné ceny, a proto je vhodné už předem se zaměřit na ceník. Ten se mění i v jednotlivých letech a záleží zejména na „dobrém roce“ – tedy jestli je ostružin dost a cena tedy může být nižší. Letos se samosběr ostružin nabízí typicky za zhruba 140 korun za kilo sladkých plodů.
Co je potřeba na samosběr ostružin?
Než se vydáte na samosběr ostružin, měli byste se na něj náležitě vybavit. Většina druhů ostružin pěstovaných na plantážích je beztrnná, což je velmi dobrá zpráva. Takže rukavice můžete nechat s klidem doma. Pokud ale ruce nechcete mít samou fialovou skvrnu, přece jen nad nimi můžete zauvažovat. Co byste si ale neměli zapomenout, je vhodná nádoba. Igelitová taška rozhodně není ideální, protože se v ní ostružiny rozmačkají – lepší je kartonová bedýnka, plastová zavírací miska a tak dále. Už předem si promyslete, kolik ostružin budete chtít, a tak velkou nádobu si připravte. Pokud ji zapomenete, obvykle to nevadí – na samosběrech se obvykle prodávají košíky.
Co s ostružinami dál
Ostružiny můžete následně zpracovávat mnoha různými způsoby. Kromě toho, že je budete pojídat jen tak, můžete z nich upéct koláč, udělat z nich marmeládu nebo je třeba i zavařit jako kompot. Výborné jsou také ostružinové sirupy, které slijete do skleněných láhví, dobře uzavřete a vydrží vám pak neskutečně dlouho. Ostružiny se ale dají i mrazit, případně je můžete vysušit mrazem. Zkrátka, zpracujete je do posledního kousku a nebudou vám doma zůstávat ležet a bezmocně hnít.
Jít na ostružiny se vyplatí
V létě probíhají různé druhy samosběrů – jahod, angreštu, malin, hrachu, ostružin… Později pak třeba jablek, hrušek, švestek a tak dále. Řada lidí si samosběry oblíbila, protože tímto způsobem seženou kvalitní ovoce za velmi příznivé ceny. Ostružiny jsou navíc cenným zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, takže stojí zato zapřemýšlet o nich a pro nějaké to kilo se vydat. Najdete v nich totiž například vitamin C, vitamin K, polyfenoly, antioxidanty, flavonoidy, kyselinu listovou nebo omega -3 mastné kyseliny a omega -6 mastné kyseliny.
Samosběr si pohlídejte
Než se vydáte jen tak na nějakou plantáž s ovocem, dobře si zkontrolujte, jestli už je otevřená. Pokud má webové stránky, hlídejte si začátek samosběru i otvírací dobu právě na nich. Dokud totiž ovoce není zralé, samosběry nezačínají. U ostružin platí, že musí být úplně černé a zároveň musí jít z větvičky sundat takřka samy – pokud je musíte trhat silou, nejsou ještě dozrálé a budou kyselé.
Zároveň se vyplatí vyrazit na ně v čas, kdy tam nebude plno. Například víkendy jsou oblíbeným časem samosběrů, ale ovoce dozrává průběžně – takže mnohem lepší je vyrazit uprostřed týdne a nejlépe dopoledne. A vzít s sebou můžete třeba i své děti, které to jistě bude náramně bavit.
Foto: Pixabay