Peníze

Ruská měna

Ruský rubl vznikl již v roce 1704. Měnová reforma 1.1.1998 mu pak dala dnešní podobu a vyjádření.

Jde o mezinárodní měnovou jednotku Ruska. Mezinárodní označení má RUB. Jeden rubl se dělí na 100 kopejek. Mince a bankovky vydává Bank Rossiji, tedy Ruská banka, která vznikla až v roce 1992 v návaznosti na rozpad sovětského svazu. Dříve to samozřejmě byly Státní banka SSSR. Dnes má Ruská banka sídlo v Moskvě.

Ruská měna

Bankovky a mince

Oběžné mince jsou v nominálních hodnotách 1, 5, 10 a 50 kopejek a 1, 2 a 5 rublů. Pěti rublová mince je tedy největším kovovým platidlem v Rusku. A právě 5 rublů je zlom, který už je možné dostat i jako papírovou bankovku.

Na líci ruských mincí kopejkových hodnot je sv. Jiří na koni a u rublových hodnot dvouhlavá ruská orlice. Na rubu je pak výrazná číslovka nominální hodnoty vždy doplněná dekorační rostlinou.

U rublových hodnot byla od roku 1999 zavedena ražba příležitostných oběžných mincí s odlišným rubem – 1 rubl Alexandr Puškin, 2 rubly sada 7 mincí připomínajících 2. sv. válku a Jurije Gagarina.

U bankovek je tomu trošku jinak. Na líci všech bankovek jsou pomníky a na rubu jsou architektonické památky z daného města. Například na bankovce 5 rublů je pomník Tisíciletí Ruska v Novgorodu vedle katedrály sv. Sofie a městské hradby, na bankovce 100 rublů je Apollo tažený koňským spřežením na Velkém divadle v Moskvě a budova Velkého divadla a například na bankovce 1 000 rublů je socha v Jaroslavli vedle pomníku a katedrála sv. Vasila.

Pamětní mince

Pamětní mince jsou od roku 1998 raženy z drahých kovů jednak v klasických hodnotách a jednak i v dalších nominálních hodnotách pro příležitosti, které mají pro Rusy nějaký zásadnější význam.

Náměty jsou věnovány sportu, fauně či dokonce ministerstvům. Další mince jsou o znameních zvěrokruhu, uměleckých dílech či architektuře. Od 10 rublů jsou raženy zlaté pamětní mince, které jsou spíše volným pokračováním již zmíněných témat na nižších nominálních mincích. Rusko vydává pravidelně své pamětní mince a díky celé řadě událostí a nejrůznějším motivům se stává celí sběratelské činnost u ruských pamětních mincí relativně nepřehledná a složitá.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close