Peníze

Rumunská měna

Rumunská měna leu vznikla 14.4.1867, novou podobu pak měna získala po měnové reformě v roce 1952, přesněji 28. ledna.

Mezinárodní označení měny je ROL. Rumunský leu se skládal ze 100 bani. Drobné mince však postupem času ztrácely na významu a mizely z oběhu kvůli vysoké rumunské inflaci.

Poslední emise pak spadá do roku 1993. Peníze vydává Banca Nationala a Romaniei, Rumunská národní banka, která byla založena 1.1.1947 ze znárodněné Rumunské národní banky. Následně dvakrát změnila název podle názvu země. Až v roce 1991 se ustálil na současném jménu. Sídlo má banka v Bukurešti.

Mince a bankovky

Na lící všech rumunských mincí je vždy vyobrazen portrét významné osobnosti a na rubu číslovka. Například 20 lei obsahuje krále Stefana Cel Mare, 50 lei kníže Alexandru Ioan Cuze a například 1000 lei obsahuje číslovku a znak včetně portrétu Constatina Brancoveanua.

Mince nejvyšších hodnot jsou raženy z nejlevnějšího kovu hliníku a některé i své speciální verze například na počest olympijských her, mistrovství Evropy ve fotbalu či jako vzpomínka na zatmění Slunce. Nominální hodnoty rumunských bankovek začínají na 2 000 lei. Je zajímavé, že první bankovky byly vydávány v plastu v roce 1999 při příležitosti zatmění Slunce. Motivy na bankovkách jsou zachovány z předešlých emisí, takže na líci je portrét známé rumunské osobnosti a na rubu je obvykle motiv spjatý s vyobrazenou osobností. Za zmínku stojí 500 000 lei s Aurelem Vlaicuem s květinou a hlavou orla skalního a na rubu letadlo Vlaicu II. A náčrt motoru Gnove.

Rumunská měna

Pamětní mince

Pamětní mince v Rumunsku byly vcelku jednoduché. Po válce vyšla jedna sada dvou stříbrných mincí a dvou zlatých mincí k 2050. výročí prvního rumunského státu.

Po roce 1993 rumunská produkce pamětních mincí nemá žádný řád a je vcelku nepřehledná. Mince jsou raženy v různých nominálních hodnotách a mají různé parametry.

Někdy se jich vyrazí pouze 500 kusů, takže není příliš snadné je sbírat a spojovat do sérií. Pamětní mince se vydávaly především k zajímavým příležitostem, jako byly návštěva papeže, zimní olympijské hry, MS v kopané, 120 let nezávislosti či na počest expedice Belgica s vědcem Emilem Racovitou.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close