Rozvod topení v mědi
Plánujete doma dělat nové topení? Nebo měnit rozvody u stávajícího starého topení? V tom případě nejspíš zvažujete, jestli udělat rozvod topení v mědi, v plastu nebo jinak. Každý topenář nebo instalatér vám k tomu může říct svůj vlastní názor a na vás je vybrat si. Jak se tedy správně rozhodnout?
Rozvod topení v mědi je asi nejčastějším řešením a má rozhodně své opodstatnění. Stejně jako se dělají rozvody elektřiny v mědi nebo třeba měděné okapy. Měď je totiž úžasný materiál, který je trvanlivý, nevadí mu déšť, vlivy počasí ani vysoká teplota. Pokud necháte měď v jejím přirozeném vzhledu a bez povrchových úprav, brzy se na ní objeví takzvaná měděnka, ale to nic neubírá tomuto materiálu na kvalitě. A pokud měděné trubky správně ošetříte a natřete, můžete mít měděné rozvody topení nebo elektroinstalaci dlouhá desetiletí a budou bez problémů sloužit. Ale základem je dobře je udělat.
Měděné rozvody topení
Pokud plánujete dělat nové topení nebo předělávat to stávající a namísto starých (možná dokonce ocelových) trubek udělat měděné rozvody, je to dobrý plán. Měď se na rozvody topení používá velmi často. A ideální to je, pokud povedete rozvody topení po povrchu – tedy nebudete je zazdívat. Měděné trubky se dají snadno natřít, takže pokud vám přirozená měděná barva nevyhovuje, můžete je mít třeba bílé a tedy i velmi nenápadné. Měď má dobrou tepelnou vodivost a dlouhou životnost, takže ať už půjde o trubky od topení nebo třeba o rozvody teplé vody od bojleru nebo kotle, neprohloupíte a vyplatí se do mědi investovat.
Pozor na spoje
Samotné měděné trubky jsou zárukou kvality. Ale musíte je také něčím pospojovat. To jistě víte. A nejedná se ani tak o vhodné spojovací díly, jako spíš o typ jejich spojování. Na výběr totiž máte ze dvou postupů – z pájení nebo lisování. Obojí má svá pro i proti, a tak byste měli dobře zvážit, co upřednostníte. A hlavně byste tuto práci měli přenechat profesionálovi, pokud s ní nemáte žádné zkušenosti, protože snad není nic horšího než špatně pospojované rozvody topení, které pak napustíte a začnete v nich ohřívat vodu.
Pájené rozvody topení v mědi
Pájení se pro rozvod topení v mědi používá velmi často. Ale faktem je, že to je poměrně sofistikovaná práce – i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Musíte se totiž správně rozhodnout, jestli budete pájet takzvaně naměkko nebo natvrdo. Hodně také záleží na teplotě pájky. A samozřejmě byste měli mít okraje spojovaného materiálu dokonale čisté, jinak nebude pájení tak účinné. Na pájení rozvodů topení v mědi to tedy chce profesionála, který už má velké zkušenosti a udělá to skutečně dobře – jinak se připravte na to, že spoje dříve či častěji začnou dělat problémy.
Lisované rozvody topení v mědi
Druhou možností je lisování spojů rozvodu topení v mědi. To je oproti pájení výrazně jednodušší a dělá se při něm méně chyb, takže patří k čím dál oblíbenějším způsobům. I tady to ale chce odborníka. Lisování je rychlé a mnohem bezpečnější, protože se při něm nepracuje s otevřeným ohněm. Spoje mají zpravidla mnohem delší životnost. A výhodou je, že se používají různé typy „tvarovek“, které umožňují lisovat nejen trubky o různě velkém průměru, ale i z různých materiálů – lisovat se tak dá například i plast.
Měď ve zdi
Nakonec byste se při uvažování o rozvodech topení v mědi měli zamyslet ještě nad tím, jestli je schovávat do zdi. Možná vám to přijde jako dobrý nápad, zvlášť pokud teprve stavíte dům nebo rekonstruujete. Ale uvědomte si, jaké vlastnosti má měď jakožto materiál – a při sedání stavby, dotvarovávání betonu a dalších následných změnách materiálů mohou být měděné trubky ve zdi velmi ohrožené, protože nejsou tak pružné. Nemluvě o větších tepelných ztrátách u zazděných rozvodů.
Foto: Pixabay