Cestování

Rozdíl mezi hotelem a penzionem

Plánujete strávit dovolenou v hotelu? Nebo vám stačí penzion? Pokud si začnete prohlížet nabídky ubytování, možná budete trochu zmateni – jaký je rozdíl mezi hotelem a penzionem? Vždyť vypadají skoro stejně!

Hotel nebo penzion – jak se v tom vyznat?

Na první pohled vám možná hotel a penzion splývají. Zvlášť pokud jste skromnější a nehledáte prvotřídní ubytování s největším možným luxusem – takový totiž dostanete jen v hotelu, nikoliv penzionu. Ale většina lidí hledajících ubytování se v rozdílech mezi penzionem a hotelem nevyzná. V čem tkví? Ve službách? Ve velikosti? Ve vybavení pokojů? Podívejme se na to proto podrobněji.

Rozdíl v množství pokojů

Už jste také někdy obdivovali obří komplexy hotelů na plážích u moře a fascinovaně jste si představovali, kolik v nich je pokojů a jaké množství lidí se v nich může ubytovat? V tom případě jste poznali zásadní rozdíl mezi hotelem a penzionem. Hotel může být obří a mít třeba 100 pokojů, pokud na to má dispoziční kapacity. Zatímco penzion je charakterizován tak, že má ubytovací kapacity od 5 do 20 pokojů. Tečka. To je vše. Přesně takhle se totiž rozlišuje hotel a penzion. Nabídka služeb je v tomto případě až druhořadá. Zkrátka – pokud je v ubytovacím zařízení více než 20 pokojů, je to hotel; pokud méně než 20 pokojů, je to penzion.

Nabídka služeb

Druhý velký rozdíl mezi hotelem a penzionem tkví v nabídce služeb. Je to logické a souvisí to právě s velikostí tohoto typu ubytování. Jelikož penzion je mnohem menší, tak svým klientům nemůže nabízet tolik různorodých služeb jako rozlehlý hotel připomínající palác. Nemá na to zkrátka prostory, dostatek personálu ani kapacity. Dnes už je poměrně běžné, že i v penzionu máte k dispozici restauraci, ale pravděpodobně bude menší a skromnější než ta hotelová. Bude v ní méně personálu, menší nabídka. Dále může penzion nabízet pobyt ve vířivce nebo sauně, protože pro ni našel místo – ale hotel má možnost nabídnout celou wellness sekci, protože se tam zkrátka vejde.

Počet hvězdiček

U hotelů se často řeší počty takzvaných hvězdiček. A hotely si je rády vyvěšují už nad vchod, aby bylo jasné, do jakého typu hotelu jdete a jaký luxus vás čeká. Hvězdičky v Česku uděluje Asociace hotelů a restaurací ČR a provozovatelé se o ně mohou dobrovolně přihlásit a vyžádat si své hvězdičky – stačí, když nabízejí více než 5 pokojů k ubytování.
A tak máme tříhvězdičkové hotely, čtyřhvězdičkové hotely nebo pětihvězdičkové hotely, což je naprosté maximum. Ale hvězdičky mohou mít i penziony, a to až čtyři. Stejně jako se hvězdičky udílejí motelům.

3 hvězdičky

Standard jsou tři hvězdičky, což značí základní komfortní ubytování, základní služby, žádný přehnaný luxus – ale skromnějším lidem to stačí. Má je většina ubytovacích zařízení v Česku. Hotely jsou v tomto ohledu de facto na úrovni penzionu – na pokoji máte základní vybavení, k dispozici parkování, restauraci, televizi na pokoji, vlastní sociální zařízení a tak podobně. Recepce bývá otevřena maximálně 14 hodin denně. Wi-Fi být k dispozici nemusí.

4 hvězdičky

Hotely a penziony se čtyřmi hvězdičkami patří do kategorie „first class“ a typicky nabízejí recepci s provozem nejméně 18 hodin denně, na pokoji pak minibar, křeslo nebo pohovku, osušky, mýdlo a další hygienické potřeby a Wi-Fi.

5 hvězdiček

Největší luxus najdete v pětihvězdičkovém hotelu – toto hodnocení už žádný penzion získat nemůže. A tak jde o další rozdíl mezi hotelem a penzionem. V takovém případě vás čeká nonstop otevřená recepce, hotelový personál bude vždy k dispozici, nechybí dveřník nebo obsluha parkování. V pokoji je minibar, máte možnost využít nadstandardních služeb jako žehlení, čištění obuvi a tak dále. Zpravidla dostanete při příjezdu dárek a personál vám splní, co vám na očích uvidí.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button