Rodinný rozpočet: sestavte finanční plán
Rodinný rozpočet slouží k tomu, aby jste měly přehled o tom, jak na tom finančně jste. Máte přehled o měsíčních příjmech i o měsíčních výdajích. Díky finančnímu plánu můžete vaše peníze lépe řídit a můžete také zjistit, kud vám peníze z vaše rodinného rozpočtu utíkají.
Každý rodina by měla mít finanční plán
Většina lidí peníze pouze vydělává, ale dále se o své peníze vůbec nestarají. Často nemají vůbec přehled za co peníze vlastně utrácejí. Souvisí to s tím, že v Česku je obecně nízká finanční gramotnost. Ale správná správa financí vám může ve finále ušetřit opravdu hodně peněz. Pokud si tedy nevedete rodinný rozpočet, tak by jste měly s vedením rodinného rozpočtu co nejdříve začít. My se vám pokusíme s tím trochu pomoci.
Jak na vedení rodinného rozpočtu
Rodinný rozpočet si můžete vést klasický na papír nebo na počítači v excelu. Zaleží na vás co je vám bližší. Rodinný rozpočet se dělá po měsíci. I případné příjmy či výdaje, kterou jsou třeba jednou za rok, je třeba rozpočítat právě na měsíc.
Na první stranu sepišete všechny vaše měsíční příjmy. Příjmy rozepisujte vždy po jednotlivých položkách, ať je to více jasné. Položky se mohou jmenovat například plat manžel, plat manželka, sociální dávky, úroky, pronájem, podnikání atd. Každá rodina bude volit jednotlivé položky, trošku jinak. Každý rodina má jinou strukturu příjmů.
Na druhou stranu pak budou patřit měsíční výdaje. U výdajů je to o něco složitější než u příjmů. Pokud nemáte o svých výdajích přehled, tak to bude potřebovat měsíční sledování. Během sledovacího měsíce si budetet zapisovat všechny měsíční výdaje a budete je řadit do jednotlivých položek. Ať budete mít o svých měsíčních výdajích úplně jasno, tak sepište měsíční výdaje po položkách. Může se jednat o tyto položky výdajů: bydlení, potraviny, doprava, koníčky, oblečení, děti, nečekané výdaje, splátky, úspory.
Vyhodnocujeme finanční plán
Teď když už máme sepsané měsíční příjmy a měsíční výdaje, stačí spočítat jak na tom vlastně jsme v měsíční bilanci. Od příjmů odečteme výdaje a hned vidíme jak na tom jsme. Pokud nám to vyjde plusově, tak jsme na tom dobře. Protože nám každý měsíc něco zbývá. Pokud nám to vyjde mínusově, tak musíme buď snížit měsíční výdaje nebo zvýšit měsíční příjmy. Je třeba se snažit o to, aby náš rodinný rozpočet byl každý měsíc přebytkový.
Foto: Pixabay