Řidičák na babetu
Potřebuji řidičák na babetu? Nebo ne? A jaký? To jsou otázky, které jistě trápí všechny milovníky motorek. Řidičák na motorku totiž samozřejmě potřebujete. Ale druhy řidičských oprávnění se liší podle toho, jakým vozidlem jezdíte. Takže je velký rozdíl mezi babetou a harlejem.

Babeta je druh mopedu. V České republice je babeta velmi oblíbená, i když na ní jezdí už málokdo. Vyráběla se na Slovensku a Češi i Slováci jí úplně propadli. Popularitu ale získala i v jiných zemích, kde se jí ovšem říkalo Jawa. A ačkoliv největší slávu zažila v 70. a 80. letech minulého století, vyrábí se dodnes. Jen v mnohem modernějším provedení. A jak je to tedy s tím řidičákem na babetu?
Skupina AM
Jak jistě víte, existují různé skupiny řidičských oprávnění. Nejobvyklejší je řidičský průkaz pro skupinu B, s nímž můžete řídit osobní automobily. Pokud ovšem vlastníte řidičský průkaz skupiny B, můžete s ním řídit i výkonově slabší vozidla, tedy typicky slabší motorky. S řidičským průkazem pro skupinu B tak můžete řídit i vozidla spadající do skupiny A1 nebo AM.
Do skupiny AM spadají skútry a mopedy vyvíjející nejvyšší rychlost 45 kilometrů za hodinu. Neboli – patří sem i babeta. Takže jakožto řidičák na babetu vám stačí váš řidičský průkaz na auto. Můžete s ním ale řídit i motorky do objemu motoru 125 ccm a do výkonu 11 kW, což jsou stoje ze skupiny A1 a typicky jde o skútry.
Řidičák na skupinu AM
Pokud nemáte řidičský průkaz skupiny B, nemusíte si ho samozřejmě kvůli řízení babety zařizovat. Postačí vám řidičský průkaz pro skupinu AM. Ten můžete získat už od 15 let věku a „autoškola“ je v tomto případě výrazně kratší a jednodušší. Učíte se totiž řídit pouze slabou motorku s objemem motoru do 50 cm³ a rychlostí do 45 kilometrů za hodinu. Takový řidičský průkaz vám pak postačí k řízení babety. Ale můžete s ním řídit i slabé skútry, čtyřkolky, tříkolky nebo takzvaná mopedauta.
Řidičák na skupinu A1
Pokud chcete řídit více různých a trochu silnějších vozidel, budete si muset počkat do 16 let. Od tohoto věku můžete vlastnit řidičský průkaz A1. S ním můžete řídit všechna vozidla spadající do skupiny AM (takže je to opět řidičák na babetu), ale můžete s ním jezdit také na lehkých motorkách s objemem motoru do 125 cm³ (a s výkonem maximálně 11 kW). A řídit můžete i tříkolku, motorku s postranním vozíkem nebo vozidlo vážící do 400 kilogramů.
Řidičák na skupinu A2
Existuje ovšem také řidičák na skupinu A2. Jak už asi tušíte, i to je řidičák na babetu. Ale s řidičským oprávněním pro skupinu A2 můžete řídit všechna vozidla z předchozích dvou kategorií, plus motorky výkonem motoru do 35 kW. Získat ho ale můžete až v 18 letech.
Řidičák na skupinu A
Nebaví vás pořád zkoumat, kterou motorku řídit smíte a kterou ne? V tom případě pro vás bude nejjednodušší udělat si řidičské oprávnění pro skupinu A, které obsáhne všechny předchozí podskupiny. Můžete s ním řídit jakoukoliv motorku nebo čtyřkolku. Neexistuje pro vás žádné omezení výkonu. Takže řídit můžete babetu, skútr nebo třeba harlej. Jedinou nevýhodou je, že řidičský průkaz skupiny A můžete získat až od 24 let.
Výhodou je, že pokud už máte řidičský průkaz A2, můžete dostat řidičský průkaz A už za dva roky od získání tohoto předchozího.
Výhody babety
Přemýšlíte o pořízení babety, když už tedy vlastníte řidičák na babetu? Vyplatí se to? Řadě lidí ano, protože babeta nebo podobné slabší motorky jsou výhodným dopravním prostředkem. Dostanete se na nich všude, kam potřebujete – do práce, na nákup nebo na výlet. Jejich pořizovací cena je poměrně nízká. Jejich údržba je snadná. Řadu dílů si zvládnete vyměnit i sami doma a nemusíte kvůli tomu do servisu. Náhradní díly jsou navíc také levné. Babeta navíc „nežere“ tolik jako auto, takže ušetříte. A v současnosti se tyto typy slabých motorek vyrábějí i s elektromotorem, takže můžete být ekologičtí.
Foto: Pixabay