Rezavá voda z bojleru
Máte doma bojler? Asi očekáváte, že vám bude sloužit dlouhá léta, bez problémů a bude vám pomáhat k pohodlnějšímu životu. Jenže občas se i u bojleru může vyskytnout problém. Co když vám teče třeba rezavá voda z bojleru?
Rezavá voda vám může téct z vodovodního kohoutku, ale nemusí téct z bojleru. Zapnete zkrátka studenou vodu a voda z vodovodu je náhle rezavá. To se občas stává, pokud byla zrovna odstávka vody, pokud se někde opravovalo potrubí, pokud došlo k poruše a do vody se dostaly nečistoty. Tato rezavá voda by ale měla rychle odtéct a pak by zase měla být čistá. Pokud není, je to problém někde v potrubí, a nemusí to být přímo ve vašem domovním potrubí. Ale co když pustíte teplou vodu a teče vám rezavá voda z bojleru?
Výměna bojleru
Možná jste doma nainstalovali nový bojler, který ale není úplně nový. Koupili jste ho už použitý, vyčistili jste ho, pověsili a připojili – a najednou teče rezavá voda z bojleru. Nebo nažloutlá voda z bojleru. Přitom předtím byla voda v pořádku. Důvodem může být to, že se bojler takzvaně dočišťuje. Vy jste ho sice vyčistili, ale ne úplně dokonale, takže zbytek nečistot musí zkrátka vytéct. Jedinou radou je nechat téct teplou vodu, dokud bude rezavá, nažloutlá nebo jinak nevhodně zabarvená. Někdy to mohou být desítky litrů vody, ale nakonec by se měla vyčistit.
Vyčištění bojleru
Jindy může jít o opačnou situaci – bojler je zanesený a už dlouho nevyčištěný. Stává se to zejména u domácností, které mají tvrdou vodu s vysokým obsahem železa, které způsobuje tvorbu vodního kamene. To se může projevit tak, že vám z bojleru začne téct špinavá, zakalená nebo dokonce rezavá voda. Nejčastější příčinou jsou usazeniny na anodové tyči, případně ty zůstávající na těsnění příruby. Opět pomůže vyčistit bojler a odtočit vodu.
Vybavení pro úpravu vody
Možná máte tvrdou vodu, která ničí váš bojler. Ten totiž dělá problémy se znečištěnou vodou mnohem častěji než průtokové ohřívače vody, které fungují na jiném principu. Řešením může být zakoupení nějakého typu zařízení na úpravu vody. Jedná se o vodní filtry, do kterých se často vkládají i solné tablety, které pak nejen změkčují tvrdou vodu, ale dokážou navíc i vyčistit vodu, protože sůl je na to ideálním a zdravotně nezávadným prostředkem.
Výhodou těchto filtrů, které jsou určeny jak pro domácnosti, tak třeba i pro bytové domy nebo průmyslové objekty, je, že mají často více vrstev, takže dokážou zachytávat nejen běžné částice vyskytující se v tvrdé vodě, ale i ty nebezpečnější – například amonné ionty, organické znečištění a další.
Hřejte na maximum
Pořád vám teče rezavá voda z bojleru? Zkuste vyčistit bojler nikoliv mechanickou cestou, ale tou fyzikální. Což neznamená nic jiného, než že bojler nahřejete na úplné maximum a pak ho celý vypustíte. To můžete zopakovat třeba dvakrát i třikrát, což by mělo pomoci zbavit se „bordelu“, který se díky velmi horké vodě uvolní a vyteče.
Pomoc servisu
Nevíte si se svým bojlerem rady? Už jste zkoušeli vypustit ho, vyčistit ho, máte k němu filtry, ale pořád vám teče rezavá voda z bojleru? V tom případě je vhodné povolat si na pomoc profesionála. Zvlášť pokud máte nový nebo poměrně nový bojler, vyplatí se svěřit ho do rukou technika.
Pokud máte už mnoho let starý bojler, který má nejlepší léta za sebou, je otázka, jestli se jeho oprava vůbec vyplatí. Občas totiž může být poměrně finančně náročná. V tom případě je možná ekonomičtější zauvažovat nad novým bojlerem, který už by vám neměl dělat problémy a měl by vám zase po dlouhá léta dobře fungovat.
Foto: Pixabay