Student

Reparát na střední škole

Propadnout může kdokoliv a kdykoliv. Nezáleží na tom, jestli je to chlapec nebo dívka, jestli je v prvním ročníku, druhém, třetím nebo čtvrtém. Na střední škole propadnete, ani nevíte jak. Jak to je s reparátem, kdy se koná, jak se přichystat a co nezanedbat?

Učení je pro řadu z nás nutné zlo – ale na reparát se pořádně připravte.

Mít na vysvědčení pětku není žádná výhra a většinou je to pro studenta značný problém. A to i v rodině, protože žádný rodič není nadšený, že jeho potomek propadl. Přitom o výsledku tohoto propadnutí rozhoduje počet nedostatečných, které se skví na vašem závěrečném vysvědčení (nejedná se ovšem o pololetní vysvědčení, jen o známky na konci školního roku). Pokud máte jednu pětku nebo maximálně dvě, čeká vás reparát – tedy souhrnná zkouška, která prověří vaše znalosti z předmětu, z něhož jste obdrželi nedostatečnou. Pakliže ale máte pětek více než dvě, nevyřeší to už jen pouhá zkouška – budete muset opakovat celý ročník a celý ho znovu odchodit a prokázat své znalosti ze všech předmětů (není možné studovat pouze ty, které se vám v předchozím roce nepovedly).

Opravná zkouška

Již jsme zmiňovali, že reparát neboli opravná zkouška je souhrnnou zkouškou z daného předmětu. Ale není to něco jako maturita – tedy souhrn veškerých dosud získaných znalostí. Jedná se vždy jen o zkoušení ze znalostí, které jste si měli osvojit v uplynulém pololetí (takže i když propadnete ve třetím ročníku střední školy, zkoušet vás budou jen z látky za posledního půl roku, nikoliv všech tří let). Přesto není vhodné přípravu podcenit.

Poctivá příprava

Když dostanete pětku na vysvědčení, váš třídní učitel či učitel daného předmětu vás hned na konci daného školního roku seznámí z obsahem vaší zkoušky. Dostanete od něj nejspíš tematický seznam okruhů, z nichž budete zkoušeni. Dozvíte se také termín vaší zkoušky. Ta se nejčastěji koná ještě o letních prázdninách (většinou koncem srpna), tedy před začátkem nového školního roku – abyste hned věděli, zda jste uspěli a můžete tedy postoupit do dalšího ročníku.
Přestože se vám může zdát, že témat není tolik a času máte dost, neměli byste přípravu podcenit. Jde vám totiž o hodně. Pokud máte dělat zkoušku z nějakého „biflovacího předmětu“, nemáte příliš možností – zkrátka si musíte sednout nad učebnice a naučit se vše potřebné zpaměti. Ideální je sehnat si poznámky z vyučovacích hodin od nějakého úspěšnějšího spolužáka, což vám zaručí, že se budete učit skutečně jen to, co potřebujete.
Pakliže jste propadli z nějakého předmětu z oboru exaktních věd – matematiky, fyziky či chemie, učení zpaměti vám příliš nepomůže. Propadli jste totiž nejspíš toho, že učivo zkrátka nechápete. Požádejte proto o pomoc s učením někoho, kdo tomu rozumí a kdo je ochoten doučovat vás – spolužáka, staršího kamaráda, jednoho z rodičů či někoho neznámého, kdo se živí doučováním.

Klid u zkoušky

Před komisí u zkoušky zkuste zachovat klid. Není tam proto, aby vás potopila. Zasedá v ní váš třídní učitel, učitel daného předmětu a třetí člen, kterého možná ani neznáte. Očekávejte ústní zkoušku, součástí může být i písemný test. Po úspěšném absolvování dostanete nové vysvědčení, kde bude i vaše nová známka z daného předmětu. A po pár dnech se můžete v dalším ročníku přivítat s vašimi spolužáky.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close