Renta za nemoc z povolání
Všichni si přejeme být do co nejvyššího věku zdraví a bez větších psychických či fyzických problémů. Ne vždy se to podaří a s věkem u většiny lidí přicházejí i vážnější či méně vážné zdravotní komplikace. To je ovšem přirozené. Horší je, pokud vás postihne nějaká vážná nemoc, jejíž příčiny pramení z vašeho předchozího (či současného) zaměstnání. Za nemoc z povolání máte ale nárok na určité „odškodné“ čili rentu.
Nemocí z povolání je celá řada a závisí to vždy na tom, jaké povolání jste vykonávali a co jste si kvůli němu „zničili“. Někoho začnou sužovat bolesti zad, jiný si zničí ruce, další nohy – je to zkrátka velmi variabilní. Proto v takovém případě musíte nejprve obcházet různé posudkové lékaře a domoci se prohlášení, že vaše nemoc pramení skutečně z vašeho povolání. Pokud se vám to podaří, tak by se o vás stát měl alespoň částečně postarat, a to buď vyplácením invalidního důchodu (pokud na něj máte dle stupně svého postižení nárok), nebo vyplácením takzvané renty neboli náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti.
Renta za nemoc z povolání
Pokud vaše nemoc z povolání není tak vážná, abyste kvůli ní byli nuceni pobírat invalidní důchod, ale na druhou stranu vám nemoc brání v dalším vykonávání vašeho povolání, je možné, že získáte nárok právě na rentu za nemoc z povolání. Oficiálně se jí říká náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti – a to vysvětluje asi vše. Pokud ukončíte pracovní neschopnost, ale na předchozí místo se vrátit kvůli svému zdraví nemůžete a musíte tak vykonávat nějakou podřadnější a hůře hodnocenou práci, tak máte ze zákona nárok právě na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Podrobněji se o ní můžete dočíst v § 271b Zákoníku práce.
Výše renty
Pokud je to i váš případ, jistě vás zajímá, jak to s tou rentou za nemoc z povolání je – jak může být vysoká a hlavně jak dlouho na ni budete mít nárok. Teoreticky by měla dosahovat takové výše, aby dorovnala rozdíl mezi vaší předchozí a současnou mzdou. U každého člověka tak může dosahovat jiné výše. Každý rok dochází k valorizaci této náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, o čemž rozhoduje pravidelně vláda České republiky.
Co se týká druhé nejčastější otázky, tak rentu dostáváte každý měsíc, vždy ve stejném termínu a ve stejné výši (pokud tedy váš současný plat není variabilní). Nárok na její vyplácení máte až do teoretického nástupu do starobního důchodu, tedy do 65 let věku (kdo do starobního důchodu nastoupí předčasně, ten na rentu samozřejmě přestává mít nárok dříve).
Renta a nemoci
Řada lidí v souvislosti s vyplácením přiznané renty řeší různá dilemata. Nejčastěji jim vrtá hlavou, co se stane, pokud začnou trpět nějakou jinou závažnou nemocí, která už ovšem nebude nemocí z povolání, ale opět nastoupí do pracovní neschopnosti a budou pobírat nemocenskou dávku (a ne svou dosavadní výplatu). Jak je to v tu chvíli s náhradou za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti? Přestane vám ji Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet? Nikoliv. Rentu nelze přestat vyplácet, a to dokud žadatel o tuto rentu splňuje podmínky pro její vyplácení. Dokud tedy nevymizí nemoc z povolání, máte nárok na vyplácení renty za nemoc z povolání – a to ať už vás poté postihne jakákoliv jiná další nemoc.
Renta a důchod
Někdo rentu za nemoc z povolání pobírá pár měsíců, někdo polovinu života. Když se pak přiblíží důchodový věk, začne spousta lidí řešit další vážný problém – jak je to s výpočtem výše starobního důchodu, když výpočtovým základem je právě plat? Počítá se renta nebo jen nízký plat bez ní? Bez započtení renty by totiž žadatelé mohli dostat výrazně nižší důchod, plus o rentu v důchodu přijdou. Ale mohou být klidní, renta se do výpočtového základu započítává a je považována za klasický příjem.
Foto: Pixabay
Podle metodického pokynů dávají třeba bývalí horníci každoročně lékařskou zprávu o dalších nemocech podniku, který jim vyplácí rentu. Pokud je ve zprávě př. mrtvička, infarkt, cukrovka na inzulínu atd..podnik či pojišťovna rentu zastaví, protože u vás proběhli podstatné změny a konstatují, že před 20 lety, kdy vám byla přiznána nemoc z povolání, tak i kdyš trvá nadále, tak by stě s těmi obecnými chorobami nemohl dát do dolu. Vím, že spousta havířů takto přišli o náhrady (renty).Děkuji za info a přeji hezké dny.
Dobrý den.
Pobiram rentu na chorobu z povolání, ale ještě mi chybí 6let abych splnil limit 35 odpracovaných let, dříve jsem slyšel že se nemusím starat, že se renta počítá na důchod, to sice ano pokud nesplní těch 35 let tak jak to vlastně bude, důchod nedostanu, nebo okolí menší, nebo se to dá najednou doplatit, děkuji Pavel
Dobrý den.
Mám nemoc z povolání,karpály na pravé ruce.
Jsem na pracovním úřadě a pobírám i rentu.Příspěvek z pracovního úřadu mi skončí v
červenci.Bohužel s pravou rukou toho moc nenadělám,po chvíli mi vypadávají předměty z rukou i mám bolestí.Když mi zkončí příspěvky z UP,mám nárok na nějaký doplatek do ztraceného platů?Mám i odpracováno 35let.Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Před sedmy lety my byla přiznána nemoc s povolání (zaprašené plíce)kde každým rokem chodím na plícní a oddělení OCHP…Muj dotaz se je,táto nemoc pravděpodobně nevymizí a kdychy náhodou dostal nějakou civilizační nemoc(cukrovka,infarkt,mrtvička,rakovina)bude my RENTA odebrána….Děkuji za info a přeji hezký den…
Dobrý den,chci se vás zeptat,jestli se bere renta například,když má někdo cukrovku nebo nemocnou slinivku . Děkuji Kamila