Nakupování

Reklamace bez účtenky

Většina lidí ve vašem okolí zřejmě schovává účtenky od drtivé většiny zboží, které kdy nakoupili. Už naši rodiče nám přece vštěpovali do paměti, že účtenky musíme schovávat, abychom pak vadný výrobek mohli reklamovat. Bez účtenky to přece nejde. Nebo jde?

Odpovíme vám rovnou – jde to. Žijeme ve 21. století, nakupujeme téměř neustále, částečně přes internet, částečně fyzicky. A pokud bychom měli skladovat účtenky od všeho, co by se mohlo porouchat, a to po dobu dvou let, měli bychom si na ně pořídit nejméně šatní skříň. A už jste někdy hledali potřebnou účtenku, prohrabali celé haldy faktur a stejně ji nakonec nenašli? Jistě ano, takže jste pak jen tiše zuřili a vzdali to. Ale to byla chyba. Zákon totiž o reklamacích a účtenkách hovoří jasně – a v náš prospěch.

Účtenka není třeba

Jistě, pokud máte účtenku od porouchaného výrobku a jdete ho s ní reklamovat, obchodník nemůže namítnout ani slůvko. Máte v ruce jasný důkaz, že jste u něho dané zboží zakoupili, i kdy přesně to bylo. Jenže zákon v tomto případě říká, že koupi výrobku musíte obchodíkovi dokázat – a rozhodně se v něm nehovoří o fyzicky držených papírových účtenkách. Jako důkaz vám bohatě postačí například výpis z bankovního účtu, pokud jste za daný výrobek platili kartou. A stejně tak v zákoně jasně stojí, že koupi vám může dokázat i svědek, který s vámi tehdy byl – ale upřímně řečeno, tento druh reklamace je dost nejistý a obchodníka váš svědek obměkčit nemusí, protože zkrátka můžete oba lhát.

reklamace bez účtenky

Stačí kopie

Pokud jste za výrobek platili v hotovosti a papírovou účtenku vyhodili, zničili nebo ztratili, jste také ztraceni. Tedy pokud nemáte uschovanou její kopii. V zákoně totiž jasně stojí, že reklamovat nemusíte jít s originálním dokladem, stačí vám jeho kopie. Pokud má obchodník výhrady, odkažte ho na § 2172 a § 2174 zákona č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku, případně na § 24 odst. 7 písm. t) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Moderní uschování účtenek

Přemýšlíte, jak si uchovávat kopie účtenek a jak vás to má zrovna napadnout? Nemusíte si je kopírovat na kopírce, existuje přece skener. Můžete si účtenky doma vždy po větším množství naskenovat a uložit si je do počítače. Aby nedošlo k jejich ztrátě při poškození počítače, uložte je na přenosný disk, USB či na CD.

Druhou možností, asi praktičtější, je ofotit si každou účtenku mobilním telefonem. Ten nosí každý z nás neustále u sebe, takže je to velmi snadné. Papírovou účtenku pak můžete s klidným svědomím vyhodit a neschovávat ji, její fotokopii si pak opět uložte. Pokud obchodníkovi při reklamaci ukážete fotografii, měla by mu stačit.

Chytré vyhledávání

Přemýšlíte, jak pak v případě reklamace hledat ve stovkách nejrůznějších fotografií účtenek? Jednou z možností je každou fotografii pojmenovat názvem výrobku, který jste tehdy zakoupili. Pak je hledání poměrně snadné.

A nebo využijte pomoc moderních technologií, tu nabízí třeba internetový gigant Google. Pokud si účtenky vyfotíte mobilním telefonem přes aplikaci CamScanner a pak je uložíte na cloudové úložiště Googlu nazvané Google Drive, je tento systém schopný vyhledávat v textu na uložených fotografiích. Pokud tedy pak do vyhledávání na úložišti zadáte název výrobku, obchodu či něčeho jiného, co na dané účtence má být, okamžitě se vám odpovídající účtenka zobrazí. Takže schovávání účtenek se stane hračkou.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close