Podnikání

Registrace chovu prasat

Bydlíte-li na vesnici a máte u domu zahradu s nějakým rozumným zázemím, tak vám může připadat jako skvělý nápad pořídit si takové malé hospodářství – pár slepic a králíků, prase, kozu, ovečku. To je skvělé. A komu je co do toho, jaká zvířata pro svou vlastní potřebu chováte? Bohužel, tak jednoduché to není. A když si pořídíte nějaké hospodářské zvíře, velmi pravděpodobně se na vás budou vztahovat i povinnosti, které chovatelům ukládá Českomoravská společnost chovatelů (ČMSCH).

Každé prase je potřeba zaregistrovat.

Neznáte-li přesná pravidla a podmínky chovu hospodářských zvířat, tak si asi budete myslet, že jedno vaše prase, které si chcete jen vykrmit a pak zabít, abyste měli své vlastní bio maso, nebude nikoho zajímat. Stejně jako vašich pět slepic. Ale než se do nakupování zvířat a jejich chovu pustíte (i kdyby šlo skutečně jen o jediné zvíře), raději si nastudujte podmínky a pravidla uvedená na webových stránkách Českomoravské společnosti chovatelů. Tyto podmínky se také navíc mohou čas od času proměňovat. Což se stalo například i v otázce chovu prasat, kdy se pravidla změnila v roce 2019. Zatímco do té doby vaše jedno prasátko nikoho skutečně nezajímalo, od tohoto roku už zajímá snad všechny. A když se nepřihlásíte jakožto regulérní chovatel a přijde na vás například udání od nevraživých sousedů, máte rázem problém a budete mít co vysvětlovat.

Chov prasat

Dříve platilo, že pokud jste chovali více než jedno prase, museli jste se zaregistrovat jakožto chovatel prasat. Ale v plemenářském zákoně, který tuto povinnost ukládal, se psalo i o různých výjimkách, kdy nebylo nutné chov registrovat. A přesně takovou výjimkou bylo i to, že když jste měli jedno prase, které jste neplánovali množit, prodávat a tak dále, tak jste nemuseli hlásit nikomu nic. Což se změnilo po novelizaci plemenářského zákona, z něhož byla mimo jiné vypuštěna i tato výjimka. Kvůli tomu, že se začaly množit případy úhynu prasat na takzvaný africký mor, rozhodla Evropská komise, že budou muset být registrována všechna prasata. Takže ti, kdo měli jen to své jedno, se rázem museli stát plnoprávnými chovateli se všemi příslušnými povinnostmi.

Registrace chovatele

Ať už máte jedno prase nebo jich máte sto, musíte postupovat následovně. Své hospodářství chovatel musí zaregistrovat v ústřední evidenci Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH). Musí vyplnit formulář nazvaný Registrační lístek chovatele, kde vyplní údaje jak o sobě, tak o svém hospodářství a svých zvířatech. Lístek odevzdá či zašle poštou a následně mu je přiděleno jedinečné číslo jeho provozovny. U registrace je jen nutné zvážit, jestli se hodláte přihlásit jakožto fyzická osoba, jako právnická osoba nebo jako fyzická osoba – podnikatel v zemědělství.

Povinnosti chovatele

Jste-li registrovaným chovatelem prasat a máte-li přiděleno číslo provozovny, tak musíte dodržovat tři základní podmínky ukládané Českomoravskou společností chovatelů. Zaprvé musíte vést přesný registr prasat ve svém hospodářství – tedy kolik jich máte, jestli jsou to prasnice se selaty, jestli jste nějaké prodali, jestli nějaké uhynulo, jestli jste nějaké zabili. Zadruhé musíte jakožto plnoprávný chovatel mít svá prasata jasně označená, což se dělá pomocí tetování do levého ucha – každé prase má přitom svůj jedinečný kód. Zatřetí musí chovatel každý měsíc posílat hlášení o svém chovu, přičemž důležité jsou informace o početním stavu prasat, počtu prodaných, uhynulých a podobně.

Výjimka pro zabíjačku

Jedna výjimka zde pro chov prasat zůstala. Jestliže si pořídíte prase za účelem toho, že ho chcete zabít, tak se nemusíte registrovat jakožto chovatel. Ale podmínka je, že musíte zabíjačku udělat do sedmi dnů od zakoupení prasete. V tom případě máte zřízeno takzvané Dočasné hospodářství, které jen nahlásíte a po sedmi dnech se má za to, že zaniklo.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button