Regensburg – parkování
Parkování je pro řadu začínajících řidičů noční můrou. A pokud se jedná o parkování v zahraničí, leckdy ztrácí jistotu i zkušení silniční matadoři. Podívejme se, jak je na tom s parkováním německý Regensburg neboli Řezno.
Ať už parkujete v Česku, Německu nebo jakékoliv jiné zemi světa, vždy je potřeba nad tím přemýšlet. A dodržovat místní dopravní předpisy. Nikdy totiž nemůžete zaparkovat kdekoliv se vám zlíbí. Pro parkování platí jasná pravidla a ta je nutné dodržovat, jinak riskujete v lepším případě pokutu, v horším botičku nebo rovnou odtah. Regensburg parkování proto řeší podle německých předpisů.
Parkování v Regensburgu
Ačkoliv řada lidí používá počeštěný název Řezno, tak běžnější je ten německý – Regensburg. Parkování v tomto městě nemusí být snadné. Má totiž přes 150 tisíc obyvatel a rozlohu přes 80 kilometrů čtverečních, a tak to zejména v centru může být o něco složitější. Ve všední den je parkování o to náročnější, že Regensburg je správním střediskem bavorského vládního obvodu Horní Falc. Takže je tu rušno a solidní provoz.
Parkování v Německu
V Regensburgu pro parkování platí stejná pravidla jako ve zbytku Německa. Proto se na ně pojďme podívat podrobněji. Základním pravidlem je, že byste měli parkovat pouze po pravé straně vozovky. Výjimka může platit v jednosměrce, ale i tam se držte toho, jak parkují ostatní vozidla. Existují ale místa, kde nikdy zaparkovat nesmíte: až 5 metrů od přechodu, do 10 metrů od semaforů nebo na místech, kde je dopravní značka zakazující parkování. A stejně tak je zákaz parkování před vjezdy do nemocnic.
Parkování je od 3 minut
Němci mají pro parkování zvláštní časové určení. Pokud někde odstavíte své vozidlo na déle než 3 minuty, už je považováno za zaparkované. Pokud naopak někde stojíte po kratší čas, nejde o parkování – takže se nedopouštíte dopravního přestupku, i když na takto kratičký čas zastavíte v místech, kde je to jinak zakázáno.
Parkovací zóny
V Regenburgu parkování často musíte platit. Stejně jako v jiných německých městech. Fakt, že stojíte v placené zóně, poznáte jednoduše – podle dopravních značek i vodorovného značení. A u takové placené parkovací zóny také zpravidla najdete parkovací automat. V něm musíte zaplatit požadovaný poplatek a teprve pak můžete zcela opustit zónu a zanechat tam své vozidlo. Někdy je parkování na určitý čas bez poplatku, což můžete prokázat například parkovacím kotoučem, případně lístkem zdarma.
Osvětlení vozidel
Němci mají jedno poměrně zvláštní pravidlo – pokud zaparkujete na silnici mimo město, tak vaše vozidlo musí být v noci vpředu i vzadu osvětleno. Pokud ale parkujete v zástavbě, toto pravidlo neplatí. Nevztahuje se tak ani na parkování v Regensburgu, přičemž jsou z něj vyjmuta všechna vozidla do hmotnosti 2 tuny. Netýká se to ale přívěsů, ty musejí být vždy osvětlené.
Jak najít parkování v Regensburgu?
Abyste si nevykoledovali pokutu, je potřeba v Regensburgu parkovat jen tam, kde je to dovolené. Tedy typicky na veřejných parkovištích a v zónách určených pro jiné motoristy než rezidenty. Takové parkovací plochy v současné době můžete díky technologiím najít velmi snadno. Stačí využít k tomu třeba mapy Googlu a rázem uvidíte, kde jste, kde je parkoviště, i jak se tam (třeba s pomocí navigace) nejrychleji dostanete. Využít můžete třeba i parkovací domy, parkoviště u nákupních center a tak dále.
Vždy si ale dávejte pozor na otvírací dobu i na čas, po který můžete parkovat zdarma. To vše najdete jak na místě, tak se to dozvíte často i s předstihem z internetu. Pakliže byste bezplatné parkování přetáhli, můžete dostat pokutu. A se zahraniční SPZ jste pro německou policii jako červený hadr před býkem.
Foto: Pixabay