Ostatní

Rakouská dálniční známka

Dálniční známky fungují v mnoha zemích jako doklad o zaplacení finančních prostředků za využívání dálnice. Každý zřizovatel dálničních tahů potřebuje dálnice z nějakých finančních prostředků spravovat. Právě dálniční známky mu toto v každém případě umožňují. Drtivá většina finančních prostředků vytěžených z jejich prodeje jde totiž právě státu. V Rakousku je tomu nejinak. Pokud vyrážíte právě k našim jižním sousedům, pak byste se měli připravit na to, že budete muset za dálniční znánku zaplatit. Kdo by tedy měl v Rakousku platit za dálniční známku, kolik by to mělo být a kde dálniční známku koupit?

Pro koho je dálniční známka v Rakousku určena

Dálniční známka je v Rakousku určena pro všechny uživatele motorových vozidel, kteří využívají rakouská dálniční sítě. Klasikou jsou zejména osobní automobily, nicméně zapomenout nelze ani na motocyklisty. V neposlední řadě musí platit za dálniční známku také majitele autodoprav, kteří mají pod sebou kamiony a jiné velké automobily zajišťující transport zboží. Placení se nevyhnou ani autobusy, u nichž jsou také sazby řešeny v poměrně vyšší cenové relaci. Soustředit se ale budeme zejména na osobní automobily a motocykly. Právě jejich služeb totiž budete při cestě do Rakouska využívat asi nejčastěji.

Typy a ceny dálničních známek v Rakousku

Typově si v Rakousku budete moci vybrat ze třech základních druhů dálničních známek. Nejlevnější dálniční známkou je ta, která má dobu trvání 10 dní. Tato dálniční známka vás bude v případě motocyklu stát 4,9 Eur. Pokud budete mít automobil anebo jiné vozidlo do 3,5 t, pak vás dálniční známka vyjde na 8,8 Eur. Počítáte-li s tím, že váš pobytu u našeho jižního souseda bude poněkud delší, pak stojí zato využít dvouměsíční dálniční známky. Její cena se u motocyklů pohybuje na 12,4 Eurech a u vozidel větších, tedy osobních automobilů na 24,8 Eurech. Patříte-li mezi pravidelné návštěvníky Rakouska, pak se vám logicky vyplatí stejně jako u nás roční dálniční známka. U té ale již musíte počítat s vyšší platbou. Roční známka pro motocykly vyjde na 32,9 Eur a pro osobní auta na 82,7 Eur. Rozhodně tak stojí zato rozmyslet si, kudy pojedete. V Rakousku je možné najít i některá místa, která se vyznačují výběrem dodatečného mýtného. Jedná se především o různé tunely, anebo jiné stavby, které byly poměrně nákladné, a Rakousko chce, aby byly splaceny včas. Jmenovat lze třeba úsek na A10 mezi Flahau a Rennweg anebo úsek na A13 Innsbruck- Brenner a některé další.

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Dálniční známku lze koupit pochopitelně nejen v Rakousku, ale i v tuzemsku. Není problém využít třeba služby ÚAMK Žlutý Anděl. Koupit se dá ale i na pobočkách Cash Point anebo ve směnárnách. Mají ji i na provozovnách ABA anebo u některých benzínových pump.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button