Student

Prvňáček: co se nosí první den do školy

Už je to nějaký ten pátek, co jsme my, dospělí, naposledy seděli ve školních lavicích. A ještě delší doba uplynula od chvíle, kdy jsme nastoupili do první třídy. Proto možná mnozí ti, co mají doma budoucího prvňáčka, váhají, co všechno mu s sebou první den dát a co už je zbytečné.

Co všechno vzít první den a co ne?

Každý první školní den je výjimečný, ale nástup do první třídy je událost, kterou s nadšením sleduje celá rodina daného dítěte. Všichni mu fandí a školu mu vykreslují v nejlepších barvách. Maminky už dlouho předem nakupují školní potřeby, chystají čisté oblečení, holčičkám sponečky, kupují školní brašny a tak dále. Ale jak se blíží samotný nástup, začínají být rodiče možná nervóznější než samy děti a po večerech řeší, co té jejich ratolesti vlastně dát všechno s sebou. Jak to tedy je?

Jiná doba, jiný zvyk

Mnozí z nás si zřejmě pamatují, že při nástupu ke školní docházce si každé dítě z domova přineslo kornout plný cukrovinek. Byl to hezký zvyk a děti ho jistě ocenily – ale dnes už je to dávnou minulostí. Jistě, pokud dítěti s sebou podobný kornout dáte, jeho spolužáci to uvítají s nadšením. Ale pokud ne, žádná ostuda to nebude, a spíš možná budete za podivíny, pokud s kornoutem půjdete. Ale v některých krajích se to pořád dělá, takže je možná ještě před nástupem lepší popovídat si s někým z rodičů současných školáků, kteří vám poradí.

Kytku učitelce?

Na závěr školního roku je dobrým zvykem přinést paní učitelce květinu – na rozloučenou a jako poděkování. Někdo volí místo květiny bonboniéru, jiní kupují nějakou drobnost a někdo volí ručně vyrobený dárek. A to se dělá jak ve školách, tak ve školkách. Ale se začátkem roku se podobný zvyk obvykle nepojí. V první školní den se tedy učitelé neobdarovávají a nejinak je tomu v první třídě. Navíc často ani nevíte, kdo bude vašeho potomka učit a dárek by mohl být mylně vykládán jako jakýsi úplatek. Takže se ho raději zdržte.

Školní potřeby

Když tedy nepřinesete nic učitelům ani dalším dětem, podívejme se podrobněji na to, co dát dítěti s sebou a co bude první den potřebovat. Jistě už máte koupenou aktovku, a pokud ne, měli byste ji při nástupu do školy mít. Důležité je pořídit dítěti penál a vybavit ho. V první den jsou tyto dvě věci základem. Žádné učebnice ani sešity dítěti zbytečně nedávejte – zaprvé neumí ještě číst ani psát, zadruhé v první den stráví ve škole jen krátkou dobu. A vše, co se od vás bude očekávat do dalších dnů a měsíců, vám učitelé sdělí osobně nebo prostřednictvím dítěte pomocí různých seznamů atd.

Svačina

I když škola pro prvňáčky trvá jen krátkou dobu a první den může jít třeba i jen o hodinu, dejte dítěti s sebou malou svačinu a také láhev s pitím. Kdykoliv může dostat hlad a učitelé ho už od začátku budou učit, že se o přestávce svačí. Pitný režim je také třeba dodržovat. Ale nedávejte jídla zbytečně moc, dítě první den nebude mít asi příliš času na jídlo.

Telefon

V dnešní době mají vlastní mobilní telefon často už předškoláci. A když dítě nastoupí do školy, mnoho rodičů vyžaduje, aby se po skončení výuky ohlašovalo, případně sdělovalo, že už dorazilo po výuce domů. Ale v první školní den telefon není úplně nejvhodnější, protože většina rodičů dítě stejně ze školy vyzvedne, aby se ujistili, že je vše v pořádku. A když už dítěti telefon s sebou dáte, vysvětlete mu, že není vhodné vytahovat ho z brašny během výuky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close