Práce

Proslov na vánoční večírek

Vánoce se kvapem blíží. A my jsme každý rok překvapení, když po Halloweenu najednou přijde Mikuláš a najednou jsou tu Vánoce. Čas letí jako splašený. A tak je třeba být připraveni. Třeba i na proslov na vánoční večírek.

Na vánoční večírek se lidé chodí hlavně bavit.

Velká část firem pořádá pro své zaměstnance předvánoční večírek. Někteří se sejdou na pracovišti, které promění v party prostor, jiní chodí společně do hospody, jiné firmy si v restauraci zamluví salonek – a ty největší korporace si rovnou pronajmou celý sál nebo halu a sezvou tam stovky svých zaměstnanců. Ať už se váš večírek odehrává v jakýchkoliv prostorech, vždy platí, že na jeho začátku se odehrává proslov. A ne jen tak ledaskoho – obvykle jde o proslov ředitele nebo majitele firmy. A pojí se s ním značná očekávání.

Jak na proslov na vánočním večírku

Možná jste právě vy v roli mluvčího a budete muset předstoupit před své zaměstnance s vánočním proslovem. Setkáváte se s nimi každý den, svou firmu dokonale znáte a víte, co od každého můžete očekávat. Ale proslov na vánočním večírku je v mnoha ohledech specifický. Není to stejný proslov, jaký ke svým pracovníkům vedete na poradách. Vánoce jsou časem pohody, radosti, míru a oslav – a váš proslov by tomu měl být ve všech ohledech přizpůsobený. Neměl by nikoho rozzlobit, neměl by proti vám poštvat zaměstnance – měl by potěšit, pobavit, zahřát u srdce. Měl by být pozitivní, možná i vtipný. A měli by vám ho především věřit.

Příprava proslovu

Proslov na vánoční večírek byste si rozhodně měli předem nachystat. Není vhodné předčítat ho na místě z papíru a je potřeba říkat ho z hlavy. I když nějaký ten tahák v ruce mít můžete. Ale právě proto, aby proslov měl zamýšlený účinek, je potřeba už předem si promyslet jeho osnovu, jeho obsah a sepsat si hlavní myšlenky, které chcete svým zaměstnancům předat. Věnujte tomu klidně celý večer nebo několik večerů. V klidu si doma sedněte a přemýšlejte, co jim chcete říct. Co jim potřebujete říct. A čím je před Vánoci potěšíte. To vše si sepište na papír a pak nad tím ještě přemýšlejte. Vyškrtejte to nadbytečné a nechte jen to, co je opravdu důležité. Proslov na vánočním večírku by totiž neměl trvat hodinu. Čím bude kratší, tím budou vaši zaměstnanci radši.

Co by neměl obsahovat proslov na vánoční večírek

V proslovu na vánočním večírku by určitě neměla zaznívat kritika. Nekritizujte jednotlivé zaměstnance, týmy ani oddělení. Nevytýkejte jim chyby. Pomlčte i o tom, že se firmě třeba zrovna nedaří. V ideálním případě nemluvte o penězích. A neslibujte zbytečně něco, co třeba nebudete schopni dodržet.
Stejně tak si hlídejte čas – proslov na vánočním večírku by neměl být zbytečně rozvláčný a dlouhý, protože lidé se chtějí bavit a ne poslouchat půl hodiny svého šéfa. Takže se soustřeďte jen na hlavní sdělení a nesnažte se ve vánočním proslovu shrnout dění celého roku. Nejste prezident republiky promlouvající k národu – vaši zaměstnanci dobře vědí, co se ve firmě děje a nepotřebují to slyšet na vánoční party.

Co by měl proslov na vánočním večírku obsahovat?

Proslov na vánoční večírek nemusí být nutně vtipný. Pokud nejste rodilý vtipálek, nenuťte se do toho. Lidé poznají, že je to nucené a nebude to mít kýžený efekt. Ale měl by být rozhodně pohodový, pozitivní a stručný.
Měli byste v něm pochválit své zaměstnance, vyzdvihnout jejich celoroční práci. Měli byste jim v něm poděkovat, že pro vás pracují. Měli byste jim říct, jak si toho vážíte. Je potřeba motivovat je, aby pro vás pracovali dál – ale nic zbytečně neslibujte. Stejně tak jim v projevu popřejte klidné a šťastné Vánoce i to, ať si aktuální večírek naplno užijí. Nesnažte se zahrnout je nějakými daty a čísly – prostě k nim promluvte vstřícně, upřímně a tak, jak to od vás očekávají. Znají vás a poznají, když přehráváte. A navíc si uvědomte, že i když pro vás je proslov na vánoční večírek hlavní částí večírku, která je tou nejdůležitější, vaši zaměstnanci to vidí přesně opačně – proslov musejí přestát a pak se konečně mohou začít bavit.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button