Praktické

Proslov k narozeninám

Čeká vás oslava narozenin a mimo jiné budete tím, kdo má na starosti přípravu a přednes proslovu? Věřím, že si teď lámete hlavu s tím, jak ho připravit. Co všechno by měl proslov k narozeninám obsahovat? Jak moc formální musíte být? Co si můžete vlastně dovolit prozradit o oslavenci? Na to se podíváme právě v dnešním článku.

Kdo slaví a kdo bude na oslavě přítomen?

Než vezmete tužku a papír a začnete své myšlenky týkající se veřejného proslovu sypat na papír, vezměte v potaz nejdůležitější věc – kdo je oslavencem? Je jím osoba z rodiny? Nebo zaměstnavatel, zaměstnanec či kolega z práce? Slaví váš blízký kamarád?

To, jaký je váš vztah k oslavenci a jací lidé budou na oslavě přítomni, totiž určuje jak tón, tak formálnost proslovu. Když půjdete přát blízkému příteli, na jehož oslavě budou další z vašich přátel, můžete si dovolit být vtipní, více osobní a klidně i vytáhnout nějakou tu perličku. Jestliže ale i na této oslavě bude třeba přítomný šéf či kolegové, raději soukromé věci, které by neměl znát nikdo bližší, nechte spát.

Pokud vás čeká proslov ke kulatému jubileu vašeho nadřízeného, měli byste se udržet v tónu, který dává najevo váš pracovní vztah. Jistě, proslov nemusí být nudný a strohý, zvláště pokud se jedná o osobu milující smysl pro humor, ale moc se do experimentů nepouštějte.

Jak dlouhý proslov má být?

Aby váš proslov někdo vydržel poslouchat, měl by trvat maximálně pár minut. Obecně se udává, že po 3 – 5 minutách začne pozornost posluchače klesat. Pokud bude řeč navíc spíše formálního rázu, delší narozeninový proslov by skutečně mohl působit spíše jako uspávadlo. Takže se zbytečně nesnažte řeč prodlužovat.

Zpaměti nebo z listu?

Je samozřejmě lepší pronášet proslov pěkně z hlavy. Působí to mnohem uvolněněji, než když budete předčítat z papíru. Navíc můžete pozorovat publikum a oslavence, dívat se jim při mluvení do očí. A to je zejména při velmi osobních proslovech žádoucí. Kdo se ale bojí, že mu tréma jeho naučenou řeč sebere, může si napsat alespoň pár záchytných bodů.

Co by měl proslov k narozeninám obsahovat?

Pojďme se teď podívat na to, co by v proslovu nemělo chybět:

–          oslovení (musí z něho být patrné, v jakém vztahu jsme k oslavenci)

–          poděkování za účast na oslavě a přivítání hostů

–          gratulace a přání do dalších let

–          přání příjemné zábavy

–          výzva k přípitku

Na náš proslov může oslavenec reagovat poděkováním, ale také se může více rozpovídat. Pokud se tak stane, měl by od hostů za svou řeč obdržet potlesk.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close