Sociální dávky

Prodloužení rodičovské dovolené

V současné době, kdy vláda České republiky slibuje zvýšení rodičovského příspěvku, je téma prodloužení rodičovské dovolené více než aktuální. Ale prodloužit si ji můžete kdykoliv a podle svých požadavků. Stejně jako si ji můžete zkrátit.

Rodičovskou lze prodlužovat i zkracovat.

Než nastoupíte na rodičovskou dovolenou, musíte zajít na Úřad práce České republiky (respektive na jeho pracviště, pod nějž dle místa svého trvalého bydliště spadáte), tam vyplnit žádost o rodičovský příspěvek a zároveň si zvolit, po jakou dobu ho chcete pobírat. Od toho je odvozena jeho výše. V současnosti totiž rodičovský příspěvek činí 220 000 korun a je jen na vás, za jak dlouho si ho vyberete – pokud si zvolíte rodičovskou dovolenou jen na půl roku, budete dostávat každý měsíc 36 666 korun. Pokud se rozhodnete zůstat s dítětem doma tři roky (nepočítáme nyní s dobou mateřské dovolené, kterou vyplácí zaměstnavatel, případně Česká správa sociálního zabezpečení), bude vám Úřad práce měsíčně posílat 6 111 korun. Volit si můžete ale jakýkoliv počet měsíců, není třeba zaokrouhlovat dobu na roky.

Měnit můžete

Každý rodič pobírající sociální dávku na rodičovské dovolené, má právo jednou za tři měsíce si výši dávky a tím pádem i délku rodičovské dovolené změnit. A můžete to dělat skutečně každé tři měsíce, nikdo vám to nemůže zakázat. Takže pokud máte rodičovskou dovolenou například naplánovanou do dvou let vašeho dítěte, ale zjistíte, že v té době nebude možné umístit ho do školky, jeslí ani jiného zařízení, takže nemůžete nastoupit ani do práce, můžete si rodičovskou klidně prodloužit – i kdyby jen o měsíc. Limitovaní jste pouze jediným kritériem – nejnižší možný rodičovský příspěvek činí 50 korun měsíčně (není příliš reálné se na tuto částku dostat, natož se z ní uživit, ale ze zákona to lze). Takže i když vám zbývají například jen dva měsíce rodičovské, můžete si ji prodloužit třeba o další dva roky – pokud po vypočtení měsíční dávky vychází částka vyšší než oněch 50 korun. A také pokud v té době bude váš potomek mladší 4 let. Rodičovská dovolená je totiž určena jen o rodiče pečující o děti do čtyř let věku.

Můžete krátit

Stejně jako lze rodičovskou kdykoliv prodloužit, můžete si ji i zkrátit. To je o mnoho jednodušší, váš měsíční příspěvek je vám navýšen a vy ho tak vyčerpáte dříve. Postup je přitom zcela stejný jako při prodlužování.

Jak na to?

Chcete si nechat prodloužit či zkrátit vaši aktuální rodičovskou dovolenou? Není to složité, vydejte se na Úřad práce, pod nějž dle svého trvalého bydliště spadáte, vyhledejte oddělení sociálních dávek a vysvětlete, proč jste tam. Dostanete jednoduchý formulář, do nějž vyplníte informace o sobě a svém potomkovi, podepíšete, vyplníte podle výpočtů pracovníka úřadu výši nové sociální dávky a tu budete od dalšího měsíce dostávat. Během následujících pár dní by vám mělo ještě přijít oficiální oznámení od Úřadu práce o změně výše dávky rodičovského příspěvku.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close