Zvířata

Proč nenesou křepelky

Pořídili jste si křepelky a už se těšíte na první snášku? Křepelčí vajíčka patří mezi delikatesy – a i když jsou maličká, tak je běžně v supermarketu neseženete. Takže vlastní chov křepelek je dobrý nápad. Ale co když křepelky nenesou? Děláte něco špatně?

Těšíte se na křepelčí vajíčka, ale křepelky nenesou?

Chov křepelek se laikovi může zdát podobný jako chov slepic. Ale není tomu tak. Křepelka je stejně jako slepice hrabavý pták a také drůbež, ale patří mezi koroptve. Což je zásadní rozdíl. Jde o nejmenší druh drůbeže na světě. A existují dva druhy křepelek – křepelka nosná a křepelka japonská masná. Oba druhy snášejí vejce – první jich ovšem snese výrazně více.

Kolik vajec snáší?

Očekáváte u mladých křepelek první snášku a pořád nic? Nebo máte už starší křepelky, ale vajec není tolik, kolik jste očekávali? Možná jste si omylem pořídili špatný typ. Uvádí se totiž, že křepelka nosná snáší okolo 300 vajec ročně, přičemž váha vejce je 13 gramů. Oproti tomu křepelka japonská masná snese ročně okolo 200 vajec, přičemž jedno vejce křepelky váží 16 gramů. Ale pokud křepelky nemají správnou péči, nenesou. Nebo výrazně méně.

Krmení pro křepelky

Stejně jako u slepic u křepelek platí, že jen plnohodnotně živená křepelka hodně snáší. Pokud křepelce ve stravě něco chybí, snáší méně vajec. Takže problém může být i zde. A co taková křepelka potřebuje? Zaprvé se dají koupit speciální krmné směsi určené přímo pro křepelky. Můžete je krmit jen jimi. Ale ještě lepší je přidávat jim do směsi i další složky potravy. Přidejte jim obilí, nejlépe pšenici, oves, proso nebo čirok, dávat jim můžete i pšeničný šrot. Křepelky také milují zeleninu, takže neváhejte dát jim třeba mrkev, salát nebo listy špenátu.

Chov křepelek

Trápí vás, proč nenesou křepelky? Možná je chováte špatně a i přes dokonalou stravu nemají to, co potřebují. A tím řešením je klecový chov. Většině malochovatelů to slovo zní hrozně a raději chovají křepelky ve voliérách nebo na volném prostranství na zahradě. Jenže pro křepelky to není úplně to pravé. Do takové voliéry jim musíte umístit hodně takzvaných snáškových hnízd, do nichž se naučí chodit a v nichž budou snášet vajíčka. Křepelky nebudou chtít snášet vejce jen tak někde, skutečně pro to potřebují speciální krabici nebo jakkoliv jinak utvořené „hnízdo“.
Jenže problém je v tom, že více křepelek v jedné voliéře se necítí tak dobře, a i proto nesou méně. Podle chovatelů je mnohem lepší chovat křepelky odděleně – tedy aby měla každá z nich svou klec. Nemusí se jednat o žádný stísněný prostor – pro jednu křepelku je ideální klec o ploše až 140 centimetrů čtverečních. Tyto klece můžete naskládat na sebe nebo vedle sebe a snáška bude rázem vyšší – protože křepelky budou mít svůj klid.

Podpora snášky

Pořád vám připadá, že vaše křepelky nenesou? Můžete je podpořit vitaminy. Ty se prodávají podobně jako krmné směsi a vyplatí se přidávat je křepelkám do jídla. Možná by vás také nenapadlo, že křepelkám prospívá vápník. Jeho ideálním zdrojem je tvaroh. Takže pokud křepelkám ráno naservírujete tvaroh, rozhodně jim to prospěje a snáška se může zvýšit. Plus se doporučuje vmíchat do tvarohu i uvařené (třeba slepičí) vejce.
Dále můžete křepelky vypustit „na pastvu“ – pokud je nechováte vyloženě na vejce a nemáte je v klecích, tak se mohou volně pohybovat po prostoru a vyzobávat a vyhrabávat si ze země, co se jim zalíbí a co jim prospívá – ať už to bude červík nebo stébla trav.
A myslete i na to, že křepelky by měly být krmeny průběžně, rozhodně ne jen jednou denně. Ideální je rozvrstvit jim stravu do třech várek – ráno dát méně nebo třeba jen tvaroh, v poledne obilí (případně se směsí pro křepelky) a večer jim ještě přilepšit směsí, obilím, popřípadě kouskem čerstvé zeleniny. To vše může být recept na to, jak vyřešit, že nenesou křepelky.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button