Praktické

Proč nekvetou jahody

Vysadili jste si zjara nové rostlinky jahod a už jste si představovali, jak si vychutnáte slaďoučké domácí jahody? Jenže se může stát, že některé jahody vůbec nevykvetou. Proč a co se s tím dá dělat?

Proč nekvetou jahody a jiné kvetou?

Některé sazenice jahod vám vykvetou, jiné nikoliv. A někdy nejde ani tak o „chybu“ v jednotlivých rostlinách, jako spíš o jejich stáří. Zejména v prvním roce totiž jahody nutně nemusejí kvést, nebo nekvetou tolik. Takže pokud jste se těšili na bohatou první sklizeň, možná se jí kvůli nízkému stáří jahod nedočkáte – letní jahody zpravidla plodí až v následujícím roce, ty vysazované na začátku roku zase až na podzim. Takže byste rozhodně neměli být zklamaní ani těmi pár jahůdkami, které se v prvním roce urodí.

Plané jahody nekvetou

Mohlo se také stát, že se vám mezi sazenice připletly takzvané plané jahody. Na první pohled je nedokážete odlišit, ale v období kvetení je už jasně poznáte – zpravidla totiž nekvetou. Nicméně fakt, že některá jahoda vůbec nekvete, nemusí nutně znamenat, že jde o planou jahodu. Takže ji určitě hned nelikvidujte. Lepší je označit si ji třeba kolíkem nebo jiným znamením, abyste se i v dalším roce přesvědčili, jestli bude kvést nebo ne. Pokud ne a dostává stejnou péči jako ostatní rostliny jahod, nejspíš je skutečně planá a nevyplatí se ji na záhonku mít.

Dostatečné hnojení

Aby jahody mohly kvést, potřebují dostatek živin. A ještě víc jich potřebují, aby pak z květů mohly vyrůst velké a šťavnaté jahody. Proto je potřeba nezapomínat na jejich hnojení. Vždy po sezoně jahody okopejte, zbavte je nadbytečných šlahounů a přihnojte je. Díky tomu dokážou během zimního období nabírat sílu a zjara pak mohou naplno kvést. Je ale potřeba sáhnout po speciální hnojivu určeném na jahody, případně po organickém přírodním hnojivu. Pozor si dávejte jen na kuřiny – ty jsou skvělým hnojivem, ale jen v hodně zředěném stavu.

Špatně vysazené jahody nekvetou

Důvodem, proč nekvetou jahody, může být i vaše chyba při jejich vysazování. Pokud jste jahody například vysadili do příliš malé hloubky, tak špatně zakořeňují a dá jim mnohem větší práci udržet se v půdě a růst. Kvůli tomu už jim nezbývá dost síly na kvetení. Zdá se to možná jako banalita, ale mnoho amatérských zahrádkářů už se právě s tímto problémem potýkalo. A řešením může být přidání zeminy k rostlinkám jahod, případně jejich přesazení do větší hloubky a přihnojení.

Přehnojené jahody

Řada lidí má pocit, že když budou rostliny hodně hnojit, dočkají se větší úrody. A tak na hnojivu nešetří a hnojí často a hojně. Nicméně, není to nejlepší způsob. Proč? Protože rostliny pak sice dobře prosperují a jsou velké, husté a krásně zelené, ale možná vůbec nekvetou. Typickým příkladem jsou jahody. Pokud byste je hnojili přespříliš, tak sice rostlina bude vypadat nádherně, ale nemusí vůbec kvést. A to proto, že to vlastně vůbec nepotřebuje a plnohodnotně jí nahrazujete její běžný reprodukční cyklus. Takže u jahod platí, že méně hnojiva je lepší než hodně hnojiva.

Málo slunce škodí

Když jahody dozrávají, potřebují hodně slunce, jinak jsou jejich plody bledé a málo šťavnaté. Jenže málokdo ví, že podobně se to má i s jejich květy. Pokud jahody vykvetou v období, kdy je převážně zataženo, hodně prší a málo svítí slunce, jejich kvetení to moc nesvědčí.
Zaprvé proto, že v takovém nevlídném počasí létá málo včel, ty květy nedostatečně opylují a není z nich pak úroda. Zadruhé proto, že když je moc vlhko a málo slunce, leckteré jahody nevykvetou vůbec – a to je ještě větší problém. Jedinou možností, jak tomu zabránit a „donutit“ je kvést, je poskytnout jim umělý zdroj světla. Pak máte šanci svou budoucí úrodu ještě zachránit.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button