Zvířata

Proč morče píská

Morče je oblíbeným domácím mazlíčkem a milým společníkem. Možná po něm zatoužily vaše děti a možná si ho plánujete domů pořídit vy sami. Před tím byste ale o morčatech měli vědět řadu důležitých věcí. A nejde jen o to, čím je krmit a jak jim zařídit budoucí klec. Dobré je také vědět, proč morče píská a co to znamená.

Proč morče píská? Protože vám potřebuje něco sdělit.

Faktem je, že oproti křečkovi je morče poměrně hlučné. Křeček totiž nepíská, zatímco morče píská. A tento zvuk se po delší době může stát velmi obtěžujícím. Nic s ním ale nenaděláte. Morčata pískají už od raného věku a jedná se o typický způsob jejich dorozumívání. Za běžných okolností, když je morče v bezpečí a spokojené, tak nepíská. Proto se nemusíte děsit, že bude pískat neustále a rušit vás ve dne i v noci.

Proč morče píská?

Morče píská za určitých okolností. Jedná se jeho způsob upozornění na to, že se s ním děje něco, co se mu nelíbí – nebo co ho děsí. Když se mláďata morčat narodí, velmi brzy se naučí pískat, aby tak na sebe upozornila svou matku. Třeba proto, že mají hlad nebo se cítí náhle opuštěná. Tento zvyk jim vydrží až do dospělosti, a tak když se cítí nekomfortně, pískají. Pokud žije více morčat pospolu, tak právě pískáním se dokážou najít, pokud od sebe odběhnou příliš daleko. Jedná se ale zároveň i o signál, že morče má strach. Jakmile proto vaše morče začne pískat, zpozorněte a hledejte, co mu zavdalo příčinu vyluzovat tyto zvuky.

Morče brouká

Zajímavé je, že morče dokáže vyluzovat i další zvuky. Nejen zmíněné pískání. Můžete slyšet, že vaše morče tak zvláštně brouká. Někdy se dokonce říká, že bublá nebo vrní. Jedná se o podobný zvyk, jako když si brouká miminko nebo vrní kočka. Ve všech těchto případech to přitom znamená, že je zvíře či dítě spokojené. Pokud si vaše morčátko tedy pobrukuje, dává vám tím jasný signál, že je najedené, v klidu, nebojí se a je v naprosté pohodě. A když se intenzita vrnění morčete zvyšuje? Pak je morče naprosto šťastné.

Smutné morče poznáte

Možná si teď říkáte, jestli morče vyluzuje nějaký typický zvuk, když je smutné nebo nemocné. Vrnění a pískání to zjevně nebude. Tak jak morče upozorní na to, že cítí nepohodu, něco ho trápí nebo bolí? Zvuky to obvykle nedělá, ale naopak se instinktivně chová jako většina zvířat. Schovává se, nemá zájem o kontakt, nežere a nepije. Je až apatické, nechce si hrát a nemá zájem ani o nejlepší pamlsky. V takovém případě byste měli zpozornět. Pokud to trvá déle, tak je potřeba zajít s vaším mazlíčkem k veterináři a zjistit, co mu je – není totiž vhodné nechat ho déle se trápit.

Naježené morče v koutku

Velmi podobně se ale morče může chovat, když je mu zima. Na tu je poměrně citlivé. Přestane si hrát a hledat pamlsky, schová se do koutku své klece a tam sedí. Typicky má zároveň naježenou srst. Neznamená to, že je nemocné nebo smutné, jen je mu chladno. A právě naježené chlupy mu pomáhají být více v teple – stejně jako je mu tepleji, když se tolik nehýbe. Pak je na chovateli, aby mu pomohl – je potřeba přitopit, aby morčátku bylo zase fajn, pookřálo a mohlo si dál spokojeně broukat a vrnět.

Další netypické chování

Jak už víme, morče píská, když chce najít svého druha, upozornit na sebe a tak dále. Může projevovat ještě ale i jiný typ chování. Často se stává, že morče napadnou takzvané všenky. Jedná se o kožní parazity, které způsobují morčeti svědění. Často se pak drbe, srst mu v důsledku toho může místy vylysávat a na kůži se dělají stroupky. Je potřeba navštívit veterináře, aby vám pomohl morče vyléčit, jinak ho mohou tito parazité doslova utrápit.

A zpozornět byste měli i ve chvíli, kdy vaše morče leží na boku. Tato poloha je totiž pro morčata zcela netypická a nespí v ní. V takovém případě morče něco velmi trápí a může jít dokonce i o nervové křeče – ty se navíc projevují záškuby. I tehdy není času nazbyt a je potřeba navštívit co nejdříve veterinu.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button