Proč maliny neplodí
Maliník je poměrně odolný keř, který si s klidem můžete vysadit na zahrádce a už brzy můžete očekávat chutné plody. Jenže se může stát, že se žádných nedočkáte. Proč maliny neplodí a jak to napravit?

Když vysadíme keř nebo strom, tak očekáváme, že už v příští nebo nejpozději přespříští sezóně budeme mít první plody. Jenže tak to vůbec být nemusí. Pokud se totiž o rostliny špatně staráte nebo se o ně naopak nestaráte vůbec, plodit nemusí. A to i když na první pohled vypadají krásně a nadmíru se jim daří. To je i případ, proč maliny neplodí. Naštěstí bývá velmi snadné napravit to.
Kvalitní půda
Malinu můžete zasadit teoreticky kamkoliv. Daří se jí na polostinných místech, poroste vám dobře i ve stinném koutě zahrady, stejně jako maliny často rostou planě u cest a v lesích. Proto vám může být podezřelé, proč malina neplodí. Ale možná je chyba už v základu, tedy ve vaší půdě. Maliníky potřebují půdu plnou živin, vlhkou, dobře propustnou a také mírně kyselou. Pokud jim ji zajistíte, budou vám dozajista plodit už brzy. Pokud taková půda na vašem pozemku není, můžete si vypomoci zakoupením speciálního substrátu určeného pro kyselomilné rostliny. Ten dejte do jamky vyhloubené pro maliny a budete mít první krok úspěšně splněn.
Dobrá sazenice
Druhou příčinou, proč vám malina neplodí nebo špatně roste, může být špatná sazenice. I to se totiž stává. Proto se doporučuje koupit si sazenici v prověřeném zahradnictví a dobře si ji zkontrolovat. Měla by vypadat živě, mít dostatečné kořeny a zkrátka být připravená k výsadbě. Ale i dobrou sazenici si můžete zničit, pokud jí vyberete nevhodné místo. Jak už jsme psali, malina není až tak náročná, ale může ji poškodit silný vítr, stejně jako jí některé listy může spálit přímé slunce. Při výsadbě proto hledejte spíš trochu kryté místo, kde ani při silném větru tolik nefouká a kde naplno nepálí slunce celý den.
Hnojivo je nezbytné
Pokud nebudete malinu hnojit, dost pravděpodobně vám nebude plodit. Nebo bude, ale plody nebudou tak ukázkové. Ale ani s hnojením se to nesmí přehánět. Někdo chce svým rostlinám popřát, a tak jim dává hnojivo často a hodně. Dosáhne tím toho, že rostliny nádherně rostou, daří se jim, ale vůbec nemají plody. Proč? Protože je de facto nepotřebují, jsou spokojené s přísunem živin z půdy a nesnaží se plodit. Proto je potřeba hnojit podle návodu a v rozumném množství.
V ideálním případě se doporučuje přírodní hnůj, nejlépe ten koňský. Pokud máte slepice, můžete použít i kuřiny, ale je třeba rozmíchat je v dostatečném množství vody, aby maliny doslova nespálily. K tomu se doporučuje přihnojovat maliny i kompostem, ale to zhruba jen jednou ročně nebo i jen jednou za dva roky. A ani s kompostem to nepřehánějte, jen trochu zahrňte spodní část stonků.
Železo pro maliny
Řada pěstitelů zalévá, hnojí, mají maliny na stinném místě, opečovávají je, ale přesto se plodů ne a ne dočkat. Proč? Možná to vězí v jednom drobném detailu. V železe. A nemyslíme tím teď nějakou železnou tyč, kterou k malině zabodnete. Míníme minerální látku železo. Maliny jsou kupodivu právě na ni velmi náročné a vyžadují ji. Jenže možná ve vašem hnojivu ani v půdě není dostatek železa. Což je vhodné napravit zakoupením speciálního roztoku. Někdy se doporučuje přímo síran železnatý, případně si kupte hnojivo s vyšším obsahem železa. Tím malinám můžete dodat potřebné živiny a pak už vám snad začnou plodit.
Zalévání nehroťte
A jak je to se samotným zaléváním maliníku? I to je trochu věda. Jakmile malinu vysadíte, je samozřejmě třeba zalévat ji. Ale ne přespříliš, abyste ji doslova neutopili. Jakmile je v létě horko a déle neprší, dopřejte jí dostatek vláhy. Pokud ale máte rostliny vysazené už několik let, nemusíte to se zaléváním přehánět. Stačí jim obvykle jen vláha z půdy nebo z deště. A jen pokud přijdou delší období sucha, můžete je zalít.
Foto: Pixabay