Proč jsou borůvky hořké
Borůvky jsou jedněmi z nejoblíbenějších lesních plodů. Řada lidí si také pořídí rostliny kanadských borůvek a pěstují si borůvky i na zahrádce. A už při jejich dozrávání se těšíme na tu skvělou sladkou chuť. Ale někdy to nevyjde – proč jsou borůvky hořké a co s tím?
Brusnice borůvka běžně roste (nejen) v tuzemských lesích. Jedná se o keříček nízkého vzrůstu s bobulemi, které jsou nejprve zelené a poté modrají. Typická také je jejich sladká modrá šťáva, která je sice lahodná, ale velmi odolná – špatně se smývá z kůže, natožpak z oblečení. Borůvky ale můžete využívat různým způsobem a v kuchyni mají své jasné místo. Navíc jsou velmi zdravé. Ale někdy se stane, že jejich chuť není tak dobrá. Proč jsou borůvky hořké?
Proč jsou borůvky hořké
Za běžných okolností by měly být borůvky sladké. Mají svou typickou chuť, ale do hořkosti má hodně daleko. Někdy se ovšem může stát, že okusíte borůvku a je nepříjemně nahořklá. Ani se vám nechce spolknout ji a nejspíš ji ihned vyplivnete. A pak přemýšlíte, co se stalo. Byla to chyba jen u jedné bobule nebo jsou hořké borůvky na celém keříku? Nebo všude po celém okolí? A proč se to stalo? Odpověď je poměrně logická a snadná. Borůvky jsou hořké, pokud přemrznou. Nebo také i pokud se zapaří.
Pozdní jarní mrazík
Když rostliny kvetou a přijde mrazík, spousta z nich přijde o úrodu. Květy zmrznou a opadají a další už v téže sezóně nepřijdou. Totéž může postihnout i borůvky, které jsou přízemními jarními mrazíky hodně ohrožené. Pokud už v té době mají malé bobule, tedy borůvky, tak může dojít ke dvěma situacím – buď zmrznou, opadají a je s nimi konec, nebo na keřících brusnice vydrží. Ale následně se změní chuť. Důvodem, proč jsou borůvky hořké, jsou právě mrazíky. Borůvky na první pohled vypadají normálně, ale na chuť jsou hořké a takřka nepoživatelné.
Zapaření je rizikové
Druhým důvodem, proč jsou borůvky hořké, je zapaření. Teplo jim nevadí, přímé slunce také ne. Ale pokud dojde k jejich zapaření, můžete je úplně zničit. Typicky se to stává u již natrhaných borůvek, které převážíte v nevhodných nádobách, zapomenete je na teple a tak dále. Zkrátka, jakmile se zapaří, změní se jejich chuť. Jedinou chybičkou zaviníte konec té skvělé chuti borůvek. A zjistíte to až pozdě. A co hůř – většina lidí si s tím neví rady a raději celou várku borůvek vyhodí.
Co s hořkými borůvkami?
Dobrou zprávou je, že hořké borůvky nemusíte hned vyhodit. Teoreticky s nimi můžete naložit úplně stejně jako se sladkými borůvkami – tedy použít je k pečení moučníků, zavařit je, udělat z nich džem nebo je použít jinak. Pokud nejsou borůvky hořké extrémně, tepelnou úpravou se hořkost vytratí a svůj díl na tom nese i přidaný cukr. Teoreticky je tedy můžete jíst. Ale bohužel se někdy stává, že ani to nepomůže a borůvky jsou hořké i po tepelné úpravě.
Zbavte borůvky hořkosti
Než borůvky použijete, je lepší ochutnat je. A ještě lépe – než borůvky koupíte, je lepší ochutnat je. Existuje nespočet případů, kdy lidé na tržišti koupili hořké borůvky, které svou chuť získaly v důsledku zapaření. Naštěstí s tím lze něco dělat. A i postup je poměrně jednoduchý.
Hořké borůvky vložte do misky nebo jiné nádoby a zalijte je vodou smíchanou s octem. Nechte ocet chvíli působit a následně přisypte sůl. Počkejte asi 10 až 15 minut, poté vodu slijte a borůvky řádně propláchněte čistou vodou. Tento jednoduchý postup by je měl dokonale zbavit hořkosti, měla by se jim vrátit sladká chuť a můžete je pak normálně používat v kuchyni nebo je i jíst samotné.
Raději natrhat než koupit
Borůvky na tržištích nebo v supermarketech bývají poměrně dost drahé. Přitom nikdy nemáte jistotu, že budou dobré. A i když vám prodejce nabídne ochutnávku, je možné, že zapařené borůvky nasypal dospodu a nabídne vám ty čerstvé zvrchu. Proto je jedinou jistotou natrhat si borůvky vlastnoručně. Buď v lese, nebo si můžete na zahrádku pořídit keříky kanadských borůvek.
Foto: Pixabay