Proč dýně neplodí
Čas sklizně dýní se neúprosně blíží, ale vaše úroda je možná nečekaně slabá. Jak je to možné a co děláte špatně? Někdy se může sejít hned několik nepříznivých faktorů způsobujících, proč dýně neplodí. A my se podíváme na to, jak je zase povzbudit k životu.
Když má dýně dobré prostředí a kvalitní půdu, může se vám rozrůst do nečekané plochy a její plody mohou být obří. A nezáleží na tom, jaký druh dýně jste se rozhodli pěstovat. Ale aby mohla být vaše úroda takto dobrá, je potřeba o dýně správně pečovat a dopřávat jim to, co potřebují. Podívejme se proto, proč dýně neplodí a kde nejspíš děláte chyby.
Neopylené květy
Faktem je, že u cuket, stejně jako u dýní nebo obecně u tykví, je nízká plodivost poměrně častým problémem. Dýně možná krásně kvetou a vy už se nemůžete dočkat bohaté úrody – jenže květy náhle zaschnou a nic z nich není. Proč? Důvodem může být to, že nejsou opylené. Což se nemusí stát jen v případě, že je ve vašem okolí málo včel – typicky si včely kvetoucí rostlinu bezpečně najdou. Ale pokud je například delší dobu špatné počasí a hodně prší, včely nevylétají z úlu a květy mohou zůstat neopylené.
Ruční opylování pomůže
Pokud máte pocit, že dýně neplodí právě kvůli nedostatečně opyleným květům, můžete je zachránit, dokud ještě kvetou. Postačí vám k tomu malý štěteček, který se běžně používá na malování například ve škole – jím musíte jemně otřít pyl na samčích květech a přenést ho jím do samičích květů. Chce to trpělivost a opatrnost, ale není to až tak složité. A svou úrodu tím zachráníte.
Nevhodné přesazování
Důvodem, proč dýně neplodí, může být také nevhodné pěstování a chyby už v samém začátku. U některých druhů zeleniny je totiž potřeba předpěstovat si je a pak je teprve přesadit na záhon. Dýní se to ale netýká. Ty byste měli rovnou vysadit a nikdy už s nimi nehýbat. Přesazování totiž nesou velmi špatně a leckdy vám právě kvůli tomu záhy zahynou. Takže je vhodnější počkat si na teplejší počasí a vysadit je přesně tam, kde je chcete mít.
Hnojení dýní
Příčinou, proč dýně neplodí, může být i nedostatek živin v půdě. Jelikož jsou dýně poměrně velké, a to jak plody, tak i celá rostlina, potřebují k růstu velké množství živin. Ty jim můžete dodat jak zakoupeným hnojivem, tak i tím přírodním. Úplně ideální je dodávat jim přímo kravský hnůj. A než je vysadíte, vyplatí se zapracovat do půdy zetlelý kompost. Přihnojovat je pak můžete v průběhu celé sezóny, ale nepřehánějte to – nadměrným hnojením si totiž snížíte úrodu.
Vhodné vysazování semen
Semena dýně jsou poměrně velká, a tak u nich není až takový problém s vysazováním jako třeba u mrkve. Stačí vyhloubit jamku, vložit do ní semínko a řádně zalít. To je vše. Ale aby vám dýně dobře prosperovaly, je potřeba zasadit je dostatečně daleko od sebe – jinak se budou navzájem doslova okrádat o živiny a budou si překážet. Doporučuje se proto vyhloubit jim jamku hlubokou asi 2 centimetry a dát jim rozestup minimálně 1 metr. Naopak dýním ale nevadí, pokud je budete sázet do jamky po dvou kusech – aspoň navíc budete mít jistotu, že když nevzklíčí jedno semeno, podaří se to druhému.
Vhodné prostředí
Dýně nerostou všude. Takže důvodem, proč dýně neplodí, může být i to, že je například ve stínu. Dýně totiž milují slunce a teplo. S čímž se ovšem pojí i potřeba dostatečné a pravidelné závlahy. Čím déle ale dýně roste, tím méně vody potřebuje. V pozdním létě už ji tak rozhodně nemusíte zalévat každý den a postačí jí voda, kterou sama získá z půdy – pokud je ovšem dlouho sucho a neprší, nezapomínejte na ni, jinak vám začne zasychat. A úroda pak bude malá a slabá. Ale pozor, nikdy dýni nezalévejte přes listy – ty jsou k tomu hodně citlivé a příliš vody jim škodí.
Foto: Pixabay