Sociální dávky

Příspěvek na bydlení zpětně

Kdo se nachází v hmotné nouzi, ten má nárok na celou řadu sociálních dávek a příspěvků. Stačí jen být v obraze a požádat si o ně – stát vám sám od sebe totiž nic nedá. Jedním z nejčastějších je i příspěvek na bydlení, o nějž můžete žádat i zpětně. Jak to zařídit?

Ať žijete ve vlastním nebo v nájmu, na dávky máte v nouzi nárok.

Pomoc v hmotné nouzi je jedním ze základních způsobů, jak se stát snaží pomoci lidem, kteří nejsou schopni vydělat si tolik, aby pokryly své vlastní náklady. Aby neskončili na ulici jako bezdomovci, mohou žádat o příspěvek na bydlení, a to za předpokladu, že ze svých příjmů nejsou schopni ufinancovat náklady na své bydlení (nemusí jít jen o nájem, ale třeba i nemožnost zaplatit bydlení ve vlastní nemovitosti). Podstatné zde je, že pokud si jednotlivec či rodina uvědomí, že je na tom tak zle, že by mohla mít nárok na tento příspěvek, a pokud je jejich finanční situace už delší dobu žalostná, mohou o tento typ příspěvku zažádat i zpětně (tedy že jim stát proplatí určité částky i za předchozí měsíce) – což je dost výjimečné, protože takhle to rozhodně u většiny sociálních dávek nechodí.

Kde vyřídit

Pokud máte pocit, že se vás tento příspěvek týká, není nic jednoduššího než zajít si na obecní úřad, pod nějž dle svého trvalého bydliště spadáte – konkrétně je třeba vyhledat tam sociální odbor. Tam vám poskytnou potřebný tiskopis, kde vyplníte všechny požadované údaje o sobě i dalších členech dané domácnosti.

Podmínky získání

Abyste mohli žádat o příspěvek na bydlení, je základním předpokladem, že žádáte o příspěvek na tu nemovitost, v níž máte trvalý pobyt a zároveň musíte být jejím majitelem či nájemníkem. Úředníci pak rozhodují na základě příjmů uvedených u všech členů této domácnosti – ale pozor, započítávají se i osoby, které tam třeba fyzicky nežijí, ale mají tam nahlášen svůj trvalý pobyt. Započítává se i rodičovský příspěvek či jiné již vyplácené sociální dávky. Úředníci sečtou všechny uvedené příjmy a vezmou v potaz náklady na bydlení, které do formuláře uvedete (ty musíte navíc samozřejmě doložit, a to za poslední čtvrtletí). Podstatnou položkou pro odsouhlasení příspěvku jsou také přiměřené náklady na bydlení, které jsou jasně určeny zákonem.
Pokud se zjistí, že 30 procent vašeho takzvaného rozhodného příjmu (v Praze je to 35 procent) nepostačuje na zaplacení nákladů na bydlení, přičemž těchto 30 (či 35) procent je navíc nižších než náklady na bydlení, o nichž se píše v zákoně, je dávka přiznána. Její výše může činit až 18 674 korun měsíčně.

Žádost zpětně

Jakmile je vám dávka jednou přiznána, je vám vyplácena, dokud se vaše finanční situace nezlepší natolik, že podle tabulek úředníků jste schopni financovat si své bydlení sami. Kromě aktuálního vyplácení ale smíte požádat i o zpětné proplacení dávky – a to už ve chvíli, kdy o dávku žádáte. Úřad vám to v opodstatněných případech uzná a dávku vám proplatí, ale jen maximálně tři měsíce zpětně od okamžiku, kdy vám byl (je) příspěvek přiznán. Pokud o zpětné proplacení žádáte, stačí to jen uvést do příslušných kolonek tiskopisu a doložit, že vaše žádost je oprávněná.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close