Příplatky za odpolední směnu
V zaměstnání máte ze zákona nárok na různé typy příplatků, náhradní volna a tak dále. Neféroví zaměstnavatelé se to mnohdy snaží svým pracovníkům upřít, ale oporu najdete v Zákoníku práce. Jak je to s příplatky za odpolední směnu, noční nebo víkendy?
Někomu práce na směny vyhovuje, jiní dávají přednost práci od pondělí do pátku v přesně stanovených časech. Faktem ale je, že směnný provoz má výhodu právě v tom, že se můžete dočkat různých příplatků. Jinak se totiž platí za dopolední směnu, jinak za noční a jiné peníze očekávejte o víkendu nebo ve státní svátek. Díky tomu se práce ve směnném provozu může leckdy finančně vyplatit.
Příplatky za odpolední směnu
Zatímco některé příplatky vám zaměstnavatel musí dávat ze zákona, jiné v zákoně nijak zaznamenány nejsou. Mezi ně patří třeba i příplatek za odpolední směnu. Záleží proto na benevolenci zaměstnavatele, jestli vám za odpolední směnu dá příplatek nebo ne. Leckde to tak funguje, a odpolední směna je třeba o pár desetikorun za hodinu zvýhodněna oproti té dopolední. Důvodem je prostý fakt, že většina lidí upřednostňuje dopolední/ranní směnu, aby měli odpoledne volno – ale zaměstnavatel potřebuje pracovníky i na odpoledne, a tak je motivuje pomocí příplatků.
Příplatek za rozdělenou směnu
Co už ale v zákoně najdeme, je příplatek za dělenou směnu. Jedná se o situaci, kdy jste po určitý čas v zaměstnání a odpracujete si předem určenou směnu. Pak máte několik hodin prostoj, načež se zase vracíte do práce na další směnu. Přitom takových přerušení směny může být i více během jednoho dne. Abyste měli v takovém případě nárok na příplatek, musí být podle zákona délka přerušení práce (nebo souhrn všech přerušení) alespoň 2 hodiny. Potom máte nárok na příplatek ve výši 30 procent z vaší průměrné hodinové mzdy.
Příplatek za víkend
Pokud vám odpolední směna vyjde na víkend, pak nedostanete příplatek za odpolední směnu, ale za práci o víkendu. Jde o další ze zákonných příplatků a týká se soboty i neděle. Ať už o víkendu pracujete ráno nebo odpoledne, máte nárok na příplatek ve výši 25 procent z vaší hodinové mzdy. A i kdybyste pracovali jen půl hodiny, zaměstnavatel vám ji musí zaplatit včetně zákonného příplatku. Pokud navíc nejde o naplánovanou směnu, ale práci přesčas o víkendu, tak máte nárok na ještě vyšší příplatek.
Práce přesčas
Přesčas můžete mít i u odpolední směny, stejně jako u zaměstnání od pondělí do pátku. Někdy zkrátka zaměstnavatel potřebuje, abyste v práci zůstali déle a nedodělaná práce se dokončila. V takovém případě vám zaměstnavatel musí samozřejmě zaplatit čas, který v práci strávíte navíc, a to vaší běžnou hodinovou mzdou. K tomu máte ovšem nárok na zákonný příplatek za práci přesčas, který činí 25 procent vaší průměrné hodinové mzdy.
Někteří zaměstnavatelé ovšem neradi práci přesčas proplácejí, protože mnohdy může jít o poměrně vysoké částky. A tak se můžete dohodnout, že namísto zasloužených peněz si vezmete za práci přesčas náhradní volno. I to Zákoník práce umožňuje. Náhradní volno vám zaměstnavatel musí povolit nejpozději do tří měsíců od vykonané práce přesčas – pokud by to nesplnil, musí vám příplatky doplatit. Ani náhradní volno ale zaměstnavateli nedává právo sebrat vám mzdu za práci vykonávanou přesčas – náhradní volno je alternativou k příplatkům. A zákon rozhodně dává přednost právě finanční odměně.
Příplatek za práci v noci
Dalším typem příplatků je ten za práci v noci. Občas se může stát, že odpolední směna přejde plynule v noční, a tak by vám za její určitou část měl náležet příplatek za odpolední směnu, respektive příplatek za noční směnu. Na ten máte nárok, pokud pracujete v časech od 22 hodin do 6 hodin ráno. Za noční práci máte nárok na příplatek nejméně 10 procent průměrné hodinové mzdy. Zákon v tomto ale zaměstnavatelům dává volnost, a tak mohou stanovit i vyšší příplatek za práci v noci.
Foto: Pixabay