Podnikání

Přeplatek silniční daně

Existuje celá řada různých daní, které musejí platit fyzické osoby. Ještě víc daňových povinností však mají právnické osoby a podnikatelé. Jednou z takových daní je i daň silniční, která se většinou hradí pomocí pravidelných záloh, které jsou po roce vyúčtovány – a většinou z nich vznikne buď nedoplatek, nebo přeplatek. Co pak s ním?

Silniční daň se platí zálohově a někdy vznikne přeplatek.

Silniční daň neplatí samozřejmě každý motorista ani každý vlastník motorového vozidla. Velmi přesně a podobně se o ní můžete dočíst přímo v zákoně pojednávajícím o silniční dani (jedná se konkrétně o zákon ze dne 21. prosince 1992, č. 16/1993 Sb., o dani silniční), což je ovšem dost zdlouhavé čtení a podrobně se v těchto pravidlech vyzná jen málokdo. Podstatné pro nás proto je, že se jedná o daň uvalenou na nákladní automobily s největší povolenou hmotností vyšší než 3,5 tuny a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny. Tato vozidla přitom musejí být registrovaná a provozována v České republice.

Placení silniční daně

Pokud se vás placení silniční daně dotýká, tak je nutné ji zaplatit k poslednímu lednovému dni roku následujícího po roce aktuálním. Většina lidí přitom volí placení formou záloh, které jsou určovány čtvrtletně a jsou splatné vždy k polovině dubna, července, října a prosince. Mnoho lidí na placení záloh ale nechce myslet, a tak zálohu zaplatí jen jednorázově, a to do prvního možného termínu – tedy do poloviny dubna odešlou částkuna celý rok. A pak už čekají jen na finální vyúčtování a na to, jestli budou muset něco doplácet nebo jestli jim vznikl přeplatek.

Řešení přeplatku

Pakliže vám vznikne nedoplatek, je to snadné – dostanete upozornění od vaší účetní (nebo to zjistíte sami po vyřešení svého účetnictví), a pošlete finanční správě příslušný doplatek, aby bylo vše v pořádku.
Jestliže zjistíte, že máte na silniční dani přeplatek (například proto, že dané vozidlo bylo využíváno méně, než jste předpokládali), bylo by logické, aby vám byl přeplatek vrácen. Ale tak to bohužel nefunguje. Nejčastěji se děje to, že přeplatek na vašem účtu u finančního úřadu zůstane a úředníci ho „přesunou“ do záloh na příští rok, takže budete platit zálohu sníženou o daný přeplatek. O peníze ale každopádně nepřijdete a nemohou se nikam nečekaně ztratit.

Přeposlání přeplatku

Druhou variantou je, že přeplatek siliční daně nebude použit jako základ pro další zálohu, ale že ho finanční úřad využije k umoření vašeho dluhu na jiném typu daně. Pokud platíte více různých daní a někde vám vznikne nedoplatek, je možné tento přeplatek nechat přeposlat na účet, kde je aktuálně nedoplatek.
Můžete se o to zasadit přímo vy sami, a to tak, že na příslušný úřad odešlete dopis, v němž budete požadovat přeposlání konkrétní částky na jiný účet. Pokud to neuděláte a svůj nedoplatek na jiné dani neuhradíte včas, tak finanční úřad může sám sáhnout právě po těchto penězích, které vám přebývají na kontě určeném pro platbu silniční daně.

Ozvěte se včas

Když se tedy dozvíte o svém přeplatku na silniční dani, promyslete si další postup a jednejte včas. Pokud totiž finančnímu úřadu pošlete dopis s vašimi konkrétními požadavky, tak se vše stane dle vašeho přání. Pokud to neuděláte včas, může úřad začít s vašimi penězi různě pohybovat a vy se pak můžete divit, proč je vám vytýkána nižší odeslaná záloha na silniční daň, než jaká je požadována – protože vy počítáte se zůstatkem z přeplatku, ale pracovníci finančního úřadu už ho mezitím stihli odeslat jinam. Může proto snadno dojít k nedorozumění, kterému je lepší se předem vyhnout. Stačí dopis o jedné až dvou větách a vše máte elegantně vyřešeno.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button