Důchody

Předdůchod podmínky

Řekneme si jaké jsou podmínky, aby někdy mohl jít do předdůchodu.

Co je to předdůchod?

Pojem Předdůchod přinesla do České republiky až důchodová reforma. Do předdůchodu mohou lidé odejít až o 5 let dříve než do klasického starobního důchodu. Peníze jdou ale z vašich našetřených peněz z doplňkového penzijním spoření. Takže se dá říci, že předdchod si budete platit z vlastního peněz.

Předdůchod: Jeho podmínky

Aby jste mohly využít Předdůchodu, tak musíte splnit následujicí podmínky:

  • splnění věku – do předůchodu je možné odejít maximálně 5 let před důchodovým věkem. Důchodový věk můžete dohledat v tabulce.
  • založené doplňkové penzijní spoření – je třeba mít založené doplňkové penzijní spoření a mít na něm našetřeno také dostatek peněz.
  • délka spoření na doplňkovém penzijním spoření – na doplňkovém penzijním spoření musíte spořit minimálně 5 let před tím, než si požádáte o předdůchod.
  • minimální délka čerpání – minimální délka čerpání předdchůdu jsou 2 roky. Celkově je tedy třeba mít minimálně našetřeno na doplňkovém penzijním spoření něco okolo 200 000 Kč. Při delším využití ještě více.
  • čerpání nesmí klesat – výše přechodu nemůže dle zákona klesat. Může být stejné nebo může  růst nahoru.

Předdůchody: Jsou vůbec výhodné?

Předdůchod si vlastně platíte z vlastní kapsy, takže o jeho výhodnosti se dá dosti polemizovat. Možná to může být dobré pro lidi, kteří mají opravdu hodně peněz. Ale chudší lidé často ani nemají na to, aby si ještě mohly spořit na důchod. Díky předdůchodu také lidé utratí ušetřené peníze na „na důchod“ již před důchodem. Což mi také nepřijde úplně v pořádku.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close