Praktické

Poštovní poukázka typu C

Jít něco vyřizovat na poštu se zdá jako snadná a samozřejmá věc. Jenže pokud v tom nejste příliš zběhlí, může vás potkat řada nepříjemných překvapení a najednou jste ztraceni. Příkladem může být několik typů poštovních poukázek, různé druhy dobírkových lístečků a další zákeřné formuláře, které tam na vás čekají. A nikdo vám s nimi příliš ochotně nepomůže.

Než vyrazíte na poštu, chce to vědět, jak na to.

Když jste na poště, pracovnice za přepážkami očekávají, že víte, co chcete, a víte, jak to zařídit. Pokud přijdete naprosto zmatení a začnete je žádat o radu, jak co poslat, čím a kde na to vzít formulář (nedej bože chtít radit, co kam vyplnit), začnou se na vás tvářit dost nepříjemně. A tak je dobré být předem připraveni na to, co jdete vyřizovat, abyste působili jako chladnokrevní profesionálové. Takže v první řadě byste se měli vyznat v poštovních poukázkách, které se dělí na typ A, B, C a D.

Poštovní poukázka typu C

Poštovní poukázky se používají pro převod peněz, přičemž každý jednotlivý typ poukázky má za úkol jiný druh převodu. V tomto textu se zaměříme hlavně na poštovní poukázku typu C. Ta je velmi oblíbená, protože jde o převod v režimu „hotovost – hotovost“. Tedy jednoduše řečeno – chcete někomu poslat nějaký finanční obnos, a tak pracovníkovi pošty předáte tuto částku v hotovosti, dodáte správně vyplněnou poukázku typu C a adresát následně od České pošty obdrží svou vlastní poukázku, na jejímž základě je mu tento obnos na pobočce v hotovosti vyplacen. Je to snadné a často tento způsob placení používají lidé, kteří nemají bankovní účet nebo zkrátka z jakéhokoliv jiného důvodu vyžadují hotovost.

Jak vyplnit poukázku typu C

Tento typ poštovní poukázky seženete na každé pobočce České pošty. Jedná se o tiskopis s několika kolonkami, do nichž jen doplníte pár základních údajů. Vyplníte dvakrát (na poukázku a následný ústřižek) jméno a adresu odesilatele (tedy vás), stejně tak dvakrát vypíšete jméno a adresu adresáta (tedy člověka, jemuž peníze posíláte). Posílanou částku vypíšete do příslušných kolonek, a to nejprve číslicí a pod ní slovy (bez mezer). Poukázku nijak neodtrháváte, oba díly předáte spolu s penězi pracovníkovi pošty, který vám pak jeden díl vrátí jako potvrzení o proběhlé transakci.

Poplatky

Stejně jako ostatní služby České pošty, i tato je zpoplatněna. Pokud někomu posíláte peníze formou poukázky typu C, tak za to zaplatíte poplatek odvozený od výše posílané částky. Pokud posíláte částku od 1 Kč do 5 000 Kč, tak vás to bude stát 40 korun. Pokud posíláte částku od 5 001 Kč do 50 000 Kč, zaplatíte za to 50 korun Pak už platíte vždy 13 korun za každých dalších poslaných 10 000 Kč.
Pakliže budete požadovat ještě dodejku (tedy písemné potvrzení, že adresát částku přijal), připlatíte si dalších 15 korun. Při požadavku předání jen do vlastních rukou adresáta si připlatíte dalších 10 korun. A pokud stojíte například o termínovanou výplatu (tedy budete chtít, aby adresát dostal vaši částku v den, který sami stanovíte), bude vás to stát dalších 5 korun.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close