Nakupování

Poškozená stravenka

Zaměstnanci, kteří jako jednu z forem benefitů dostávají stravenky, bývají se svou odměnou většinou spokojeni. Za tento papírový lístek (nebo kartu, protože existují i elektronické stravenky), se dá velmi výhodně najíst v restauracích a nebo výhodně nakoupíte potraviny, protože značnou část vám na stravenky přispívá zaměstnavatel. Ale může se stát, že si stravenku (zejména tu klasickou papírovou) nějakým způsobem poškodíte. Lze to vyřešit nebo ji rovnou máte vyhodit?

Díky stravenkám můžete na jídle výrazně ušetřit.

Může se zdát, že nemá cenu to řešit, když se stravenka roztrhne, rozpije se na ní kvůli vodě text, částečně vám shoří a tak dále. Nejspíš to nebudete řešit a prostě ji vyhodíte. Je to přece jen jedna stravenka, vlastně jen pár korun. Jenže pokud je to například stokorunová stravenka, zamrzí to. A když dojde k poškození více stravenek, zřejmě už začnete přemýšlet nad tím, jestli je lze použít i poškozené, nebo jste právě prodělali třeba i několik stokorun.

Natržení někdy nevadí

Pokud dojde k poškození bankovky, je možné vyměnit ji v klasické bance, případně v České národní bance – i kdyby se vám roztrhala na několik částí, stačí mít ty části všechny u sebe. Pokud roztrhnete stravenku byť i jen napůl, je váš boj marný. Ale pokud je jen natržená, není to žádná tragédie, můžete s ní platit. A pokladní, prodavači či servírky ji musejí bez vytáček přijmout. Jediným problémem může být, pokud dojde k natržení v místě čárového kódu, protože ten musí být jasně čitelný a nepoškozený.
Stejné je to i s rozmazaným textem, pošpiněním stravenek a tak dále. Pokud zůstane zachovaný a čitelný čárový kód, nesmějí vás nikde se stravenkou odmítnout. Pakliže neuspějete, trvejte na svém a nenechte se odbýt – taková stravenka je stále platná.

Propadlé stravenky

Další variantou je kromě poškozené stravenky propadlá stravenka. Na rozdíl od bankovek mají stravenky svou určitou dobu platnosti. Většinou to bývá jeden rok (respektive něco přes, aby byl vždy přesah do nového kalendářního roku). Proto je vhodné hlídat si letopočty na stravenkách a aktuální data. A co když se vám i přesto stravenky nepodaří utratit nebo je najdete příliš pozdě, protože byly někde pečlivě „uklizené“? Ani v tomto případě o svou zaměstnaneckou odměnu nepřijdete.
Stačí prošlé stravenky vzít a odnést (případně poslat) na centrálu společnosti, která je distribuuje a vydává. Stravenky jsou pečlivě zkontrolovány, a pokud nejde o padělek či podvod, je vám obratem vystaven dobropis a částka, o kterou byste jinak přišli kvůli propadnutí stravenek, je vám posléze zaslána na bankovní účet, který pracovníkům nadiktujete. Prošlé stravenky už poté do ruky nedostanete.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close