Právo

Porušení podmínky

Existuje celá řada různých trestných činů, za jejichž spáchání vás můžou čekat rozličné tresty. A nejde jen o délku trestu, který vám soud při probírání vašeho případu nakonec přiřkne. Pakliže je váš trestný čin velmi závažný, můžete za něj očekávat nepodmíněný trest ve formě pobytu ve vězení. Pokud váš čin nebyl tak závažný, můžete vyváznout jen s „podmínkou“.

Z podmínky se snadno může stát vězení.

Podmíněný trest je velmi častý a možná ani netušíte, že si ho někdo ve vašem okolí odpykával nebo třeba ještě odpykává. Nezapisuje se totiž do trestního rejstříku ani nikam jinam. Udílí se za takové trestné činy, které nikomu vážně neublížily, nestály nikoho život a u kterých se předpokládá, že pachatel svého činu lituje a dopustil se ho „omylem“ či nedobrovolně a nechtěně. Může se jednat například o řízení pod vlivem alkoholu, řízení bez řidičského oprávnění, drobnou majetkovou trestnou činnost či vážnou dopravní nehodu, od které řidič v panice ujede. Důvodů k udělení podmíněného trestu je nespočet a hlavní roli u tohoto rozsudku většinou hraje fakt, že pachatel byl až do této chvíle bezúhonný, vedl klidný a spořádaný život a předpokládá se, že svůj čin v budoucnosti nezopakuje. Vyváznout s podmínkou je tak celkem dobrým výsledkem, ale základním předpokladem je, že ji po dobu jejího trvání neporušíte. Pokud ano, čeká vás většinou mnohem přísnější trest.

Jeden až pět let

Podmínku můžete dostat v případě, že jste odsouzeni k vězení na dobu maximálně dvou let. Pokud váš čin není závažný, vězení je de facto odloženo a vy dostanete jakousi zkušební dobu, kdy musíte prokázat, že jste se poučili a už budete žít spořádaně. Tato zkušební doba může trvat od jednoho roku až do pěti let od vynesení rozsudku. V této lhůtě nesmíte nikterak porušit zákon, respektive nesmí vás při tom nikdo přistihnout. Pokud jste přistiženi, čeká vás opět soud a buď prodloužení vaší podmínky, nebo její zrušení a nepodmíněný trest – tedy vězení.

Vězení není automatické

Kdo čeká, že když porušil podmínku, tedy spáchal nějaký trestný čin či závažný přestupek, půjde rovnou do vězení, plete se. Soud totiž bude pečlivě zvažovat, proč k porušení došlo, jestli v tom bude obviněný pokračovat a jak s tím hodlá naložit. Pokud projevuje lítost a snaží se svůj čin napravit – například splatit zpronevěřené peníze, pomoci obětem a tak dále, počítá se mu to k dobru. Vězení mu nemusí hrozit ani v případě, že je ochotný vykonávat veřejně prospěšné práce a svůj prohřešek tak odčinit. Pravděpodobné je, že mu nepodmíněný trest bude prodloužen s tím, že se bude snažit napravit jím spáchané škody. Měl by si ale dávat velký pozor, aby se znovu ničeho nedopustil. Pokud ale spáchal či spáchá něco závažného, jiná varianta než vězení ho nejspíš nečeká.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close