Důchody

Poměrný starobní důchod

Téma důchodů je velmi oblíbené a řeší ho nejen současní důchodci, ale i ti budoucí. A také ti, kteří jim důchody musejí vyplácet, tedy vláda. O tom, jak se výše důchodů mění, jak se komu vypočítávají a jak se stanovuje věk odchodu do důchodu, se ale nyní bavit nebudeme. V tomto textu se podíváme především na problematiku poměrného starobního důchodu.

Penze se průběžně zvyšují – a přitom jsou stále nedostačující.

Pravidla pro odchod do důchodu se v průběhu času mění, takže lidé, kterým se již blíží důchodový věk, jsou často zmatení, a nevědí, jestli už na důchod mají nárok a co všechno pro jeho úspěšné přiznání musejí splňovat. Abychom tedy lépe pochopili téma poměrného starobního důchodu, podívejme se nejprve na aktuálně nastavená pravidla, která je nutné splnit, abyste mohli do důchodu nastoupit a nebyl vám nikterak krácen.

Doba pojištění a věk

Podstatné je nejprve dosáhnou důchodového věku. Ten se má v průběhu času sice zvyšovat, ale v současnosti platí, že je to nanejvýš 65 let. Dříve mohou do penze nastoupit ženy, které vychovaly jedno či více dětí (podle počtu dětí se snižuje věk odchodu do penze). U lidí narozených před rokem 1971 se důchodový věk dopočítává podle tabulky České správy sociálního zabezpečení – u mladších ročníků byl stanoven právě na 65 let.
Druhou podmínkou pro nástup do penze je, že člověk musí po dostatečně dlouhou dobu platit sociální, potažmo důchodové pojištění. Tato doba je aktuálně stanovena na 35 let. Započítává se do ní nejen období aktivní práce, ale i doba studia či období výchovy dětí (tedy mateřská a rodičovská dovolená).
Pokud někdo nesplní tuto dobu, má problém. Na plný důchod nemá nárok, i kdyby už přesáhl důchodový věk. A právě proto je tu možnost využít poměrný starobní důchod.

Poměrný starobní důchod zkracuje dobu pojištění

O důchodech a jejich pravidlech se můžeme podrobnosti dočíst v zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. V tomto zákoně, konkrétně v § 29 odst. 2 se ale můžeme dočíst právě i o stanovování poměrného starobního důchodu.
Jedná se o situaci, kdy člověk nestihl po dobu svého aktivního života odvádět dostatečný počet let sociální či důchodové pojištění, takže nemá nárok nastoupit do starobního důchodu. Toto právo ale může získat – jen s tím rozdílem, že jeho penze bude mnohem nižší než kdyby splnil onu zákonnou podmínku o době pojištění. Výše penze se přitom odvozuje právě od počtu let, po které daný člověk pojistné odváděl. A úplné minimum pro nárokování si poměrného starobního důchodu je doba placení pojistného po nejméně 15 let.

Výše poměrného starobního důchodu

Jak vysoký může být poměrný starobní důchod a jak moc je rozdílný oproti průměrnému klasickému starobnímu důchodu? Výpočet je bohužel velmi individuální a čím méně let člověk odváděl pojistné, tím méně peněz dostane.
V roce 2019 bylo například úplné minimum u poměrného starobního důchodu něco málo přes 4 000 Kč (ve stejném období činil průměrný starobní důchod více než 12 000 Kč u žen a necelých 15 000 Kč u mužů). V loňském roce byl průměrný starobní důchod u obou pohlaví o cca. 2 000 Kč vyšší než v roce 2019.

Kdy lze nastoupit do poměrného starobního důchodu?

Určitá pravidla platí i pro věk odchodu do penze, pokud máte nárok pouze na poměrný starobní důchod. Ve všech případech je ale zřejmé, že se nevyplatí sahat po této možnosti jakožto po alternativě předčasného důchodu, protože vyplácená částka je směšně malá.
Nárok na poměrný starobní důchod získali lidé, kteří:

  • platili pojistné po dobu 15 let a dosáhli před rokem 2010 věku alespoň 65 let
  • platili pojistné po dobu 16 let a dosáhli v roce 2010 věku alespoň o 5 let vyššího než byl důchodový věk pro muže stejného roku narození
  • platili pojistné po dobu 20 let a dosáhli po roce 2013 věku alespoň o 5 let vyššího než byl důchodový věk pro muže narozené v tomtéž roce

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button