Polský katastr nemovitostí
Plánujete koupit nemovitost v Polsku? Zdědili jste nemovitost v Polsku? Nebo vás zkrátka zajímá, jak to chodí s převodem nemovitostí v Polsku? V tomto textu se podíváme na polský katastr nemovitostí a na další aspekty, které by vás mohly zajímat.
V České republice funguje Český úřad zeměměřický a katastrální, kterému většina z nás neřekne jinak než katastr nemovitostí. Je to úřad, který dohlíží na majetkové poměry, zanáší do svých databází změny vlastníků a je nezbytný, pokud chceme prodat, darovat nebo koupit nemovitost, případně pozemek. Naše cesta vždy bude mířit na katastr nemovitostí, a to na některé z jeho územních pracovišť. Jak to ale funguje třeba v Polsku? Existuje i tam polský katastr nemovitostí?
Katastr nemovitostí
V každé evropské zemi existuje katastr nemovitostí. Takže samozřejmě existuje i polský katastr nemovitostí. Jeho název zní Księgi Wieczyste neboli Pozemkové a hypoteční knihy, případně Pozemkový a hypoteční rejstřík. Podobně jako v České republice platí, že polský katastr nemovitostí je veřejný a může do něj tedy nahlížet kdokoliv. A protože jít osobně na polský katastr nemovitostí je pro cizince složité, můžete to udělat online – od června 2010 jsou jeho databáze dostupné na internetu a velmi snadno si tak můžete online dohledat vlastníky jednotlivých nemovitostí nebo pozemků, zjistit jaká práva na nich váznou, v jakém typu vlastnictví jsou, jaká jsou jejich parcelní čísla a tak dále. Zkrátka, funguje to podobně jako u českého katastru nemovitostí, který je také dostupný online.
Co najdete v polském katastru nemovitostí?
Polský katastr nemovitostí obsahuje celou řadu informací o nemovitostech a pozemcích. Některé z nich jsou dostupné pouze vlastníkům nemovitostí a pozemků. Jiné si může zjistit kdokoliv. Pokud vás tedy zajímají informace o nějaké konkrétní stavbě nebo pozemku, můžete se z polského katastru nemovitostí dozvědět například: jaké je přesné označení nemovitosti a jaké je přesné označení pozemků, které jsou součástí dané nemovitosti; konkrétní údaje o majiteli nebo majitelích dané nemovitosti, případně informace o takzvaném poživateli; informace o různých věcných právech jiných osob, které se nějak vztahují k dané nemovitosti; jaký je druh a výše hypoték, kterými je nemovitost zatížena.
Forma výpisu
Chtěli byste dostat do ruky přímo výpis z polského katastru nemovitostí? Podobně jako u českého katastru nemovitostí tady existují dvě formy výpisu z katastru nemovitostí v Polsku. Zaprvé můžete požádat o takzvaný běžný výpis z polského katastru nemovitostí, ve kterém najdete informace o aktuálním stav zápisů v katastru nemovitostí, zjistíte vlastníka nemovitosti, najdete v něm informace o hypotéce a tak dále.
Pak existuje ještě úplný výpis z polského katastru nemovitostí, který je obsahově podobný tomu českému a najdete v něm kompletní informace o dané nemovitosti – neboli uvidíte stav zápisů a různých předchozích změn v katastru nemovitostí, najdete v něm informace o žádostech a návrzích, zjistíte informace o různých stížnostech nebo soudních rozhodnutí týkajících se dané nemovitosti, stejně jako se v něm dočtete o všech předchozích odvoláních nebo úředních řízeních.
Jak získat výpis z polského katastru?
Pokud chcete získat výpis z českého katastru nemovitostí, musíte kvůli tomu zamířit na katastrální úřad, CzechPoint nebo si zažádat o dálkový přístup do katastru, který je ale placený a podléhá registraci. V případě, že potřebujete úplný nebo běžný výpis z polského katastru nemovitostí, tak to uděláte velmi podobně. Jednou z možností je zamířit přímo na polský katastrální úřad a tam požádat o vytisknutí výpisu z katastru. Pokud to do Polska na úřad máte daleko, je možné požádat o to nějakého zprostředkovatele – typicky jde o soudní znalce, advokáty a jiné pověřené osoby, které mají do polského katastru nemovitostí přístup a mohou pro vás získat výpis z polského katastru nemovitostí.
Nebo je tu možnost vyžádání si tohoto dokumentu z Centrálního informačního systému katastru nemovitostí, a to prostřednictvím žádosti o výpis z katastru nemovitostí přes informační systém. Dokumenty získáte v elektronické podobě a můžete si je vytisknout a používat jako ty, které by vám vytiskli přímo na úřadu.
Foto: Pixabay