Auto

Pokuty ve Slovinsku

Plánujete jet autem na Slovinsko? Nebo jím budete na své cestě jen projíždět? Ať tak či tak, měli byste se už předem seznámit s tamními dopravními předpisy i s tím, co vám hrozí za jejich nedodržování. Jaké jsou pokuty ve Slovinsku a na co si dát pozor?

Slovinsko je fascinující země plná přírodních krás, kterou se určitě vyplatí navštívit. Můžete si tady užít dovolenou – nebo tudy zkrátka povede vaše trasa do Itálie nebo třeba do Chorvatska. Je ovšem potřeba uvědomit si, že pokud do ciziny vyrazíte autem, berete na sebe mnohem větší zodpovědnost, než když letíte nebo třeba jedete zájezdovým autobusem. Musíte totiž mít v pořádku své auto včetně pojištění a zároveň se musíte orientovat v základních zákonech a předpisech. Jak je to tedy s cestou autem po Slovinsku?

Pokuty ve Slovinsku

Za porušení dopravních předpisů hrozí pokuta. Tak je tomu ve všech zemích světa. Pokud tedy překročíte rychlost, nebudete svítit, pojedete na červenou, nedáte přednost nebo dokonce někoho nabouráte, neobejde se to bez finančního postihu od místní policie. Výše pokut a další tresty se přitom stát od státu liší. Ve Slovinsku můžete pokuty dostat za následující prohřešky (a pozor, jejich výše se v průběhu času může měnit, proto se na aktuální informace podívejte vždy před plánovanou cestou).

Pokuty ve Slovinsku za rychlost

Při cestě autem po Slovinsku mějte na paměti především rychlostní limity. V obcích je nejvyšší dovolená rychlost 50 kilometrů za hodinu (v některých občas i 70 kilometrů za hodinu), mimo obec se jezdí maximálně 90 kilometrů za hodinu, na rychlostních silnicích je povolena rychlost 110 kilometrů za hodinu a na dálnicích je to 130 kilometrů za hodinu. Pokuty ve Slovinsku se udělují podle toho, o kolik jste rychlost překročili – pokud jedete v obci rychleji o 10 kilometrů, může to být „jen“ 44 eur, pokud je to víc nebo jedete mimo obec rychleji o až 20 kilometrů za hodinu, dostanete za to pokutu 120 eur. Při větším překročení rychlosti to bude až 1 500 eur.

Pokuty za porušení předpisů

Klasické jsou pokuty za různé dopravní přestupky. Přestupky jsou přitom ve Slovinsku podobné jako u nás. Pokud projedete křižovatku na červenou, očekávejte pokutu až 300 eur. Telefonujete při jízdě nebo jinak manipulujete telefonem? I to může být odměněno pokutou až 250 eur. Jedete bez připoutání bezpečnostním pásem? Očekávejte pokutu 120 eur. Pokuty ve Slovinsku můžete dostat ale i za špatné parkování – jejich výše se přitom liší podle závažnosti vašeho přestupku a bývají od 40 do 200 eur.

Alkohol za volantem

Slovinská policie není až tolik přísná, co se týká alkoholu za volantem. Pokud přesto máte strach, že nadýcháte, raději neřiďte. Nicméně, Slovinsko má zavedenou toleranci alkoholu do 0,5 promile, kdy vám žádná pokuta nehrozí. Co vám ale hrozí, je pokuta při zavinění dopravní nehody pod vlivem alkoholu. Za to očekávejte peněžitý trest až 300 eur.
Nulová tolerance alkoholu za volantem platí ve Slovinsku pro řidiče mladší 21 let, ty, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky nebo pro profesionální řidiče.

Policisté ve Slovinsku

Pokud vás zastaví policejní hlídka, očekávejte přívětivé jednání (ve většině případů). Zvlášť pokud jste cizinci, nesnažte se s policisty hádat o své nevině, natož pak snažit se je usmlouvat na nižší částku nebo dokonce podplatit – mohli byste se se zlou potázat. Očekávejte navíc, že většina pokut se platí v hotovosti a na místě. Pokud u sebe nemáte dost peněz, dostanete poštovní poukázku, jejímž prostřednictvím pokutu posléze zaplatíte. A pozor – pokud by šlo o hodně vysokou pokutu, má policie právo zabavit vaše cestovní doklady a vrátí vám je, teprve až se vše vyřeší. Další možností je dohodnout se s policisty, že společně dojedete k bankomatu, kde si vyberete peníze na pokutu ve Slovinsku.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button