Auto

Pokuty v Rumunsku

Rumunsko je fascinující země. Když jí budete projíždět, rázem začnete mít pocit, že jste se posunuli o několik desítek let v čase zpět. Rumunská příroda je ale fascinující, obyvatelé zpravidla přívětiví – ale při srážce s policií a dopravním přestupku můžete leckdy zůstat překvapeni. Jaké jsou pokuty v Rumunsku?

Rumunsko má fascinující přírodu a zvláštní systém pokut.

Než se vydáte s autem za hranice, měli byste mít především jistotu, že je v dobrém technickém stavu. Základem by pro vás pak mělo být povinné ručení. Ačkoliv v Česku od letoška platí nové podmínky a nemusíte u sebe vozit například zelenou kartu, do zahraničí si ji určitě vezměte (a raději i s duplikátem). Stejně tak v autě mějte malý technický průkaz a u sebe řidičský průkaz a občanský průkaz (případně cestovní pas).

Dopravní předpisy v Rumunsku

Ať už se pohybujete jakoukoliv zemí, musíte dodržovat její zákony. A to včetně dopravních předpisů. Ty mohou být v ledasčem jiné než tuzemské a stejně jako jinde platí, že neznalost neomlouvá. S předstihem si tedy nastudujte jak povinnou výbavu auta, tak i rychlostní limity nebo jinakost dopravních značek.
V Rumunsku se jezdí v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a na dálnici 130 km/h. Dálnice jsou přitom zpoplatněné, stejně jako se platí za průjezd určitými úseky silnic.

Pokuty v Rumunsku

Finanční postih můžete v Rumunsku dostat za obdobné prohřešky jako v jiných zemích. Pokud vás policista zastaví na místě, měli byste pokutu uhradit ihned. Pokud vás zaznamená například radar při překročení rychlosti, pokuta vám nejspíš přijde doporučeným dopisem na vaši adresu – a budete ji následně muset uhradit. Při posílání pokuty nikdy nezapomeňte uvést jméno platícího a také číslo protokolu, který jste dostali poštou.

Pokuty v bodech

Rumunský systém pokut je trochu jiný než ten tuzemský. Respektive o dost jiný. Výše pokut totiž není úplně přesně stanovena a udílejí se v bodech. Za přestupek pak řidič podle závažnosti může dostat pokutu 2 až 100 bodů. Každý bod je pak přepočítáván na finanční částku, a to podle rumunské mzdy. Aktuálně platí, že jeden bod se rovná 10 procent minimální rumunské mzdy. Neboli – pokuta ve výši 10 bodů je stejná jako minimální mzda v Rumunsku. A zatímco cizince to díky výhodnému směnnému kurzu až tolik nezabolí, Rumuny rozhodně ano.

Příklady pokut v Rumunsku

Počet možných přestupků je velký, a tak se podívejme na ty nejčastější a na jejich „bodové ohodnocení“: překročení rychlosti (6 až 20 bodů), jízda pod vlivem alkoholu (9 až 20 bodů a zabavení řidičského oprávnění až na 90 dní), jízda na červenou (4 až 5 bodů a hrozí i zabavení řidičského průkazu na až 30 dní), porušení přednosti v jízdě (4 až 5 bodů), používání mobilu při řízení (4 až 5 bodů), jízda bez bezpečnostních pásů (2 až 3 body).
Pozitivní zprávou je, že vám policie ani úřady nemohou zabavit auto – ale s vaším řidičským průkazem to udělat mohou.

Pokuty za přepravu zboží

Běžných turistů se to obvykle netýká, ale majitelé firem na nákladní dopravu si musejí nově dávat v Rumunsku pozor, aby od 1. července 2024 do systému RO e-Transport zaznamenali veškeré přepravované zboží. Pokud to neudělají, hrozí jim pokuty – a to hodně vysoké. Týká se to přitom jak dopravy zboží do Rumunska, tak i z Rumunska.

Asistence na cestách

Pokud vás zastaví policejní hlídka a vy neumíte rumunsky a máte problém i s angličtinou (nebo anglicky neumí policista), můžete k tlumočení využít asistenční službu. Tu máte v rámci cestovního pojištění, ale i pojištění auta. Proto je dobré mít pořád u sebe kontakt na zákaznickou linku pojišťovny, která by měla být k dispozici nonstop – a kde by vám měli být schopni sehnat tlumočníka. S pokutou vám ovšem nepomohou.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button