Auto

Pokuta za parkování na stání pro invalidy

Většina z nás nechce podvádět. Pokud tedy hledáme parkovací místo a narazíme na takové, které je zřetelně označené symbolem invalidního vozíku, nezaparkujeme na něm (pokud samozřejmě nejsme invalidní a nemůžeme to jasně prokázat). Jenže někdy prostě není zbytí, protože volné místo nikde jinde není – a tak to leckdo „riskne“. Jenže pokud dorazí policisté, mohou být nemilosrdní a udělit vám pokutu.

Nejste invalida? Raději parkujte jinde.

Může vám přijít nefér, že invalidé mají svá vyhrazená místa a přitom na nich většinou stejně nikdo neparkuje. Proč je tam mají, když jsou nevyužitá? A vy byste tolik potřebovali zaparkovat. Faktem je, že invalidé jsou kvůli svému postižení znevýhodněni v mnoha oblastech běžného života. Proto se leckteré obce, ale třeba i nákupní centra a podobně snaží vyhradit některá parkovací místa přímo jim, aby jim alespoň nějak pomohli. Obvykle jde o parkovací místa, která jsou blízko u vchodu do supermarketu či nákupního centra, případně blízko kterých je bezbariérový vstup. Navíc tato parkovací místa bývají i širší než ta běžná, protože invalidní člověk někdy potřebuje více místa, aby ze svého vozu vystoupil. A nemusíme v tomto případě řešit, jestli vůz zvládá řídit on sám nebo ho někdo vozí – stačí, aby se prokázal svým průkazem ZTP a může tam zkrátka parkovat. Kdo průkaz nemá, měl by být rozumný a místo nechat pro případ potřeby vždy volné a dostupné.

Dopravní přestupek

Někde můžete narazit i na parkovací místa vyhrazená pro rodiny s malými dětmi – taková jsou označena symbolem kočárku a také byste je měli ponechat volná pro tyto lidi. Nicméně, když na nich zaparkujete a dítě nemáte, žádná pokuta vám většinou nehrozí, protože jen těžko vám někdo dokáže, že jste dítě s sebou neměli a zrovna jste ho nepředali například jeho babičce. S parkovacími místy pro invalidy je to ovšem jiné – tam je vaše pochybení jasné a žádné výmluvy vám nepomohou. Nejste invalidní? V tom případě jste právě spáchali dopravní přestupek a můžete za něj být od policie potrestáni dle zákonů.
Je možné, že policista vyřeší vše jen domluvou a vy pokorně přiznáte svou vinu a budete svého činu litovat. Pokud se ale rozhodne udělit vám pokutu, nic s tím nenaděláte. A ta nemusí být nízká – může dosahovat až 10 000 korun. Pokud ji nezaplatíte hned na místě, může se váš dopravní přestupek dostat do správního řízení, kde vám hrozí pokuta ve výši od 5 000 do 10 000 korun. Jediné, co vás může těšit, je fakt, že za tento dopravní přestupek nepřijdete o žádné body. A pozor, nesnažte se prokázat svou nevinu průkazem ZTP, který vám nepatří, přičemž budete tvrdit, že je někoho, kdo tam byl s vámi. Pokud se ukáže, že lžete (jelikož parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením by měl být umístěn ve voze již při samotném parkování), pokuta v již zmíněné výši vás stejně nemine.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close