Právo

Pokuta za černou stavbu

Nezáleží na tom, co stavíte – pokud přesáhnete určité parametry, musíte na svou stavbu mít od stavebního úřadu stavební povolení, případně je nutné ji ohlásit a podobně. Pokud nic z toho neuděláte a nezařídíte, je možné, že máte na svém pozemku černou stavbu. Za tu vám totiž hrozí značně vysoká pokuta, případně budete donuceni ji zbourat.

Je vaše stavba černá? Odpoví vám stavební úřad.

Tématem tohoto článku je pokuta za černou stavbu, proto se nejprve podívejme právě na výši pokut, které hrozí majitelům těchto staveb. Nejvyšší možné pokuty dosahují výše až dvou milionů korun. Většinou ovšem stavební úřad udílí pokuty ve výši několika desítek tisíc korun. Pokuta ovšem nemusí být to první, co vás postihne – nejprve vám může od stavebního úřadu přijít upozornění a můžete být požádáni o objasnění situace a legalizování vaší stavby. Pokud neuposlechnete, je vám navrženo odstranění této stavby. Pakliže neuposlechnete ani jednu možnost, je vám uložena pokuta. Její výše se odvíjí od vašeho prohřešku. A pokud máte pocit, že stavba na vašem pozemku je sice černá, ale už tam stojí několik let, tak je vše promlčené, mýlíte se – tento problém se dá řešit i po letech a nelze ho promlčet.

Co není černá stavba?

Nejspíš by bylo na tomto místě vhodné upřesnit si, co je to ta černá stavba a jak se dá poznat. Některé stavby totiž žádné povolení ani ohlášky nepotřebují a přesto nejsou černé. A naopak, když si řeknete, že přestavíte či přistavíte část vašeho domu a je to přece jen vaše věc, mýlíte se, protože právě tohle často musíte na stavebním úřadě ohlašovat a musíte mít povolení. Takže jak je to?
Pokud si nejste jisti, která stavba potřebuje povolení či ohlášku, vycházejte z jednoduchého předpokladu, že všechny stavby ho potřebují. Existuje pár výjimek, ale přesněji vám vždy odpoví na stavebním úřadě. V krátkosti – bez povolení či ohlášení, případně bez územního rozhodnutí se obejdou stavby uvedené v § 79 odst. 2 stavebního zákona a stavby uvedené v § 103 stavebního zákona. Jedná se například o stavbu plotů, menších bazénů, nájezdů na pozemní komunikaci a podobně.

Co je černá stavba?

Pokud stavíte a nikomu o tom neřeknete, tedy ani svým sousedům, je to nejspíš černá stavba. Nebo pokud něco na svém pozemku postavili vaši sousedé a vy jste o tom nedostali předem žádné informace ani jste nebyli žádáni o souhlas stvrzený vaším podpisem, mají na pozemku nejspíš černou stavbu. Tedy pokud je to malá kůlnička na nářadí, není to ani stavba, ale například garáž, zděný altán a podobně, to už může být problém – nemluvě o nenadálé stavbě dalšího domu na daném pozemku. To se totiž musí ohlašovat nejen úřadům, ale i sousedům.
Pakliže máte podezření na černou stavbu v okolí, můžete podat podnět na stavební úřad k prošetření dané stavby. Úřad vás také na vaši žádost může do 30 dnů obeznámit s tím, k čemu dospěl. Pakliže máte pocit, že se nic neděje, můžete se obrátit na krajský úřad a podnět podat znovu s tím, že místní stavební úřad neprovedl žádné úkony. Po všech úřadech můžete požadovat i uložení pokuty vlastníkům stavby (její výše ovšem záleží na rozhodnutí úřadu).

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close