Praktické

Pokuta z Rakouska

Vyjet si autem do zahraničí je pro mnoho lidí příjemnější a rychlejší než se trmácet autobusem nebo vlakem. Ale nese to s sebou i určitá rizika – zvlášť pokud na cestách spácháte nějaký přestupek. Pak se totiž můžete doma dočkat nepříjemného dopisu s pokutou. A to například z Rakouska. Jak to u našich jižních sousedů s pokutami chodí?

Rakousko je lákavým cílem výletů, ale pozor na pokuty.

V tomto článku se zaměříme na pokuty udílené za porušení dopravních pravidel. Stačí jen překročit trochu rychlost, a jakmile jste vyfoceni radarem, pokuta je rázem na cestě k vám. A nebo vás zastaví přímo policista. Jak pokuty řešit, co vás může čekat a vyplatí se je ignorovat?

Pokuty řešte

Hned na úvod vás upozorníme, že není vhodné pokutu ze zahraničí hodit za hlavu. Pokud vám přijde oficiální dopis od rakouských úřadů, v němž jste vyzýváni k zaplacení pokuty, měli byste to okamžitě řešit. Buď pokutu zaplaťte (v dopisu je obvykle uvedeno číslo účtu, variabilní symbol i částka, kterou od vás úřad očekává), nebo se proti ní odvolejte. Udělejte to ale opět úřední cestou a co nejdříve, pokuste se vysvětlit, že jde o omyl, auto jste neřídili vy a ukažte na pravého viníka. Leckdy vám v dopise doputuje i kopie fotografie z radaru, takže vaše výmluvy jsou marné. Ale hlavně pokutu neignorujte, hrozil by vám další peněžitý trest, úřední popotahování a nakonec třeba i veřejně prospěšné práce.

Bloková pokuta

Nejčastějším typem pokut, které se v Rakousku udílejí (podobně jako u nás) je takzvaná bloková pokuta. To znamená, že vás policista chytí přímo při přestupku a hned na místě vám udělí pokutu. A nebo například někde špatně parkujete a papírek s pokutou posléze najdete za svým stěračem. Ani toto nezkoušejte ignorovat, nejlepší je zaplatit. Pokud na to nemáte v hotovosti ani nemáte dost peněz na kartě (některé policejní hlídky jsou vybaveny čtečkami karet a můžete pokuty platit bezhotovostně), může vám být vystavena poštovní poukázka. Tu pak zaplatíte na některé rakouské poště. A nebo pokutu můžete zaplatit bankovním převodem, na což máte dva týdny – takže klidně až po skončení dovolené z klidu vašeho domova.

Anonymní pokuta

Pokud jste nebyli chyceni přímo při činu, ale váš přestupek zaznamenala dopravní kamera, očekávejte, že vám přijde dopis k vám domů. Může to být už za pár dnů a nebo klidně až za několik měsíců. Ale rakouská policie má přístup do databáze českých řidičů, a tak si podle SPZ dohledá informace o majiteli vozidla. Tomu také adresuje dopis s pokutou. Jedná se o takzvanou anonymní pokutu, protože není prokazatelné, že jste řídili právě vy – a pokud jste to nebyli, můžete oficiální cestou označit skutečného provinilce. Máte na to dva týdny. Pokud se nechcete bránit ani odvolávat, musíte pokutu do měsíce zaplatit na příslušný bankovní účet.
Pakliže nezaplatíte, riskujete správní řízení, dohadování se s úřady a přísnější peněžité i klasické tresty.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close