Podnikání

Poděkování a rozloučení při odchodu do důchodu

Odchod do penze je pro většinu nastávajících seniorů radostným okamžikem, kdy končí jejich celoživotní pracovní povinnosti a od nynějška se budou moci oddávat jen svým koníčkům, radostem, věnovat se rodině a užívat si podzimu života. Pár vrásek na čele to ovšem nadělá jejich aktuálnímu a tedy poslednímu zaměstnavateli, který by jim měl nachystat nějaké důstojné poděkování a vhodně se s nimi rozloučit. Jenže jak?

Rozlučka může mít řadu podob, klidně i jako večírek.

To, jak uspořádat rozloučení s člověkem odcházejícím do penze, závisí často na tom, jak dlouho v daném podniku pracoval. Úplně jiné bude s tím, kdo tam pracoval pět, deset, dvacet let nebo celý život, a jiné s tím, kdo ve firmě pobyl jen pár měsíců. Ať tak či tak, zaměstnavatel by měl nějakou rozlučku přichystat – ať už se bude jednat o firemní párty, sešlost kolegů v hospodě nebo jen oficiální rozloučení s kyticí či nějakou lepší lahví alkoholu, blahopřáním a poděkováním. To, zda se k díkům bude pojit i nějaké speciální finanční ohodnocení, závisí na uvážení každého zaměstnavatele, není to rozhodně samozřejmé a běžnější je nějaký dárek.

Dárek na rozoučenou

Když někdo odchází do důchodu, je slušností, aby se s ním rozloučil nejen jeho zaměstnavatel, ale i nejbližší kolegové a spolupracovníci. Nezáleží přitom na tom, na jaké pozici dotyčný pracoval a většinou ani jak dlouho. Zkrátka by si měl svůj odchod do penze zapamatovat jako výjimečný den. Proto se většinou jeho kolegové na daný den domluví (a nebo zvolí jiné, vhodnější a pro všechny výhodnější datum – například pátek, protože pak mají víkend na vzpamatování se) a dohodnou se na plánu rozloučení. V první řadě se odcházejícímu předává dárek. Ten může být naprosto jakýkoliv a většinou je to něco, co dotyčný má rád, co ho baví nebo co někdy chtěl vyzkoušet. Může se tedy jednat o nějaký zážitek, pobyt v zahraničí či tuzemsku, rybářský prut (pokud je to rybář), poukaz do knihkupectví (pokud miluje knihy) či cokoliv jiného. Na dárek se většinou skládají kolegové a také zaměstnavtel, který by měl přispět nejvyšší částkou. Vše ovšem záleží jen na dohodě a na tom, kolik jsou ostatní ochotní na dárek přispět.

Oficiální rozloučení

Pakliže je odcházející kolega poměrně neznámý, ve firmě pracoval jen krátko nebo se ví, že nestojí o jakékoliv oslavy a zkrátka „nemusí lidi“, může se zvolit jen formální rozloučení. Vhodné je darovat mu nějaký lepší alkohol, jak už jsme zmiňovali, speciálně připravenou kytici (dělá se doutníková, uzeninová, cigaretová či jakákoliv jiná na přání zákazníka), dává se také blahopřání s poděkováním a podpisy všech zúčastněných kolegů. Speciální obálku s poděkováním, případně i nějakým poukazem či finančním dárkem si může připravit i zaměstnavatel. Všichni kolegové se pak s dotyčným osobně rozloučí, poděkují mu za spolupráci a popřejí hodně štěstí do dalšího života.

Firemní večírek

Pokud je podnik menšího typu, kde se všichni znají a už léta tam spolu pracují, tak se může zvolit i komornější rozloučení. Pokud je letní sezóna, dá se někde (ideálně pokud má firma vhodný pozemek či dvorek) uspořádat grilovačka (dá se zapůjčit gril klidně i na sele a i to lze koupit, případně něco menšího dle počtu zúčastněných), zajistit se může i nějaká tradiční či netradiční zábava (vystoupení hudební skupiny, striptýz či cokoliv jiného, co by oslavence potěšilo), samozřejmostí je soudek piva a nějaký alkohol (proto je vhodné tyto oslavy plánovat na den, který předchází volnému dni). Pokud není ideální počasí, může se rozlučka uspořádat v restauraci a podobně.
V tomto případě se předpokládá, že akci pořádá a platí zaměstnavatel, ale může se dohodnout se zaměstnanci a požádat je o příspěvek, donesení drobného občerstvení, alkoholických nápojů a podobně. Vše záleží na domluvě a vždy by to mělo být plánováno s ohledem na vkus a záliby oslavence.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close