Půjčky

Poddlužník

Poddlužník je označení pro třetí osobu, ke které má dlužník pohledávku. Tato pohledávka často slouží k uspokojení jiné pohledávky vůči věřiteli. Není ničím výjimečným, když se jedná o nucené uspokojení, které vzniká na základě výkonu rozhodnutí. Laicky tedy můžeme říci, že poddlužník je dlužníkem dlužníka.

S pojmem poddlužník se můžete setkat v mnoha oblasti, i v problematice stavebního spoření, kdy jako poddlužník vystupuje banka, u níž je uložen vklad sloužící jako zástava pro stavební spořitelnu. Podívejte se, jaký je přesně význam tohoto termínu, kdy se poddlužník dá využít a zda může přinést i nějaké komplikace. V našem článku na vás čeká celá řada užitečných informací. Na začátek je však potřeba uvést, kdo je to dlužník a kdo zase věřitel.

Vztah dlužník a věřitel

Dlužník je osoba, která si půjčuje peníze u věřitele. Dlužník má ze zákona povinnost k plnění vůči věřiteli, kterému za ním vznikla pohledávka. Pokud žádáte o úvěr ze stavebního spoření, tak budete v pozici dlužníka vy a jako věřitel bude vystupovat příslušná stavební spořitelna. Vy se zavazujete, že k určitému dni splatíte úvěr ze stavebního spoření a že budete odvádět pravidelné měsíční splátky. Veškeré úpravy vašeho vztahu jsou zaneseny ve smlouvě o úvěru, už jen proto se vyplatí si ji důkladně pročíst.

Poddlužník

Kdo může být poddlužníkem

Pohledávka, kterou má dlužník vůči poddlužníkovi může sloužit k uspokojení potřeb věřitele – tedy k jeho pohledávce. V případě nuceného uspokojení zde hovoříme o exekuci majetku. V případě banky se jedná o uložení vkladu dlužníka.

Poddlužníkem může být také zaměstnavatel, který má závazek svému zaměstnanci vyplatit mzdu. I poddlužníka se mohou týkat nepříjemnosti, a to ve formě žalob ze strany věřitelů. Hrozí tedy, když poddlužník nepodniká ty správné kroky.

Poddlužník u stavebního spoření

Úvěr bez zajištění nemovitostí

Jak funguje celá situace s poddlužníkem v podobě stavebního spoření? Jak jistě víte, úvěr ze stavebního spoření můžete zajistit i jinak než nemovitostí. Pokud žádnou nemáte k dispozici, inspirujte se v našem článku. Podmínky pro takové kroky jsou velmi individuální a stanovují si je samy spořitelny. Většinou je stanovena určitá částka, do které vám úvěr bez problémů poskytnou i bez nemovitosti. Nějak zajistit jej však musíte.

Záruka finančními prostředky v bance

Jestliže máte v bance uložené finanční prostředky, můžete využít ty a banku tak postavit do pozice vašeho poddlužníka. K zajištění úvěru tak můžete využít třeba termínovaný vklad, který máte ve své bance. Tento vklad je zastaven ve prospěch spořitelny. Předmětem zástavy může být i vkladní knížka a v mnoha spořitelnách postačí třeba jen běžný účet, pokud na něm ale máte dostatek finančních prostředků.

Jestliže se rozhodnete pro překlenovací úvěr, využívá se k zajištění zůstatek na spořícím účtu stavební spořitelny. V tomto případě, kdy ona je vaším věřitelem, nevystupuje jako poddlužník. Vinkulovat můžete třeba i své životní pojištění nebo přizvat další osoby – poddlužníky – ke svému závazku.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close