Hypotéka

Plomba na katastru

Když řešíme, co to znamená plomba na katastru, tak si můžeme představit třeba reálnou plombu. Například tu v zubu, která náš zub chrání před kazy a je díky ní v relativním bezpečí. Nebo plombu na elektroměru, která ho chrání před zásahy od neoprávněných osob. A co je to tedy ta plomba na katastru?

Koupit nemovitost s plombou? Nemožné.

Pokud nahlédneme do Katastru nemovitostí, najdeme tam nespočet různých informací. Ty jsou důležité zejména pro vlastníky daných nemovitostí, ale například i pro zájemce o koupi či exekutory. Dočteme se tam, kdo je vlastníkem nemovitosti, kdo jsou spoluvlastníci, zda je tam nějaké břemeno či další komplikace, ale i detaily o dané nemovitosti – ať už je to dům, byt či pozemek (přesná čísla parcel a pozemků, mapu a tak dále). A vidíme tam i informaci, zda je nemovitost zaplombovaná (pokud ovšem není, nic se tam o plombě nepíše).

Důvody zaplombování

Pakliže se na nějaké nemovitosti objeví plomby, znamená to jediné – s danou nemovitostí nelze jakkoliv disponovat. Nikdo ji nemůže koupit ani prodat, rozdělit, darovat, převést a tak dále. Zkrátka nemovitost je jakoby uzamčená, a to skrze oficiální žádost podanou na Katastr nemovitostí. A plomba je na dané nemovitosti do té doby, dokud se s ní nestane to, co se má stát.
Například pokud plombu nechal na něco dát exekutor, tak má v plánu nemovitost prodat, aby z jejího majitele vymohl jeho dluh nebo aspoň jeho část. Takže dokud ji v dražbě oficiálně neprodá a nezíská ji nový vlastník, plombu nenechá odstranit – ta zmizí až se zapsáním nového majitele nemovitosti, který ji koupí. A nebo pokud současný majitel dokáže svůj dluh splatit jiným způsobem, je plomba smazána a s nemovitostí může dle svého nakládat dál – ale jen on sám.

Plomba při prodeji

Plomba slouží i jako pojistka při prodeji. Pokud někdo prodává nemovitost a na Katastr nemovitostí je podána žádost o přepsání, pracovníci Katastrálního úřadu mají určitou lhůtu na přepis. Musejí mezitím obeznámit současného majitele, aby o přepisu věděl a mohl mu zabránit, pokud s ním nesouhlasí a jde o podvod. Ale plomba je tam nejen jako pojistka pro oba účastníky přepisu, ale i kvůli tomu, aby současný majitel nemohl nemovitost mezitím pokoutně nabídnout k prodeji dalšímu zájemci a podvodem z něj vymámit peníze. Jakmile nahlédnete do katastru a zjistíte, že je na nemovitosti daná plomba, je jasné, že se s ní něco děje, takže do takového obchodu nikdy nechoďte (ať vám kdokoliv našeptává cokoliv). A i kdybyste to udělali, takovou nemovitost nikdy získat nemůžete, i kdybyste osobně zašli na Katastrální úřad a slibovali a žádali. Katastrální úřad má jasná pravidla, která nelze obcházet.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close