Platnost občanských průkazů
Občanský průkaz slouží jako základní identifikační nástroj v České republice. Stejně tak sloužil i v bývalém Československu a v současné době i na Slovensku. Mimo identifikaci slouží občanský průkaz mimo jiné také jako cestovní doklad po zemích v rámci Evropské unie. Dnes mohou dostat občanský průkaz klidně i děti od narození na přání rodičů. Tento dětský průkaz má ale omezenou platnost na 5 let a je třeba uhradit při jeho přijetí poplatek 50 korun. Jinak se ale řadí klasický současný občanský průkaz vydávaný od 15 roku věku člověka mezi dokumenty s platností na 10 let. Pokud tedy nedojde u občana k nějaké výrazné životní změně.
Současné platné typy občanských průkazů
V současné době platí v rámci České republiky celkem 14 provedení občanských průkazů, které jsou vydávány již od roku 1948. K omezení platnosti došlo v souvislosti se strojově čitelnými údaji, jež se na občanských průkazech objevují. Bez strojově čitelných údajů platily občanské průkazy pouze do roku 2008. Výjimka platí pouze pro občany, kteří se narodili před 1. 1. 1936. Ti mají ve svých občanských průkazech uveden nápis bez omezení anebo zde mají napsáno, že platnost průkazu je prodloužena bez omezení.
Vzory 93 a 94 již neplatí
Poměrně hodně frekventované byly typy občanských průkazů z let 1993 a 1994. Šlo v podstatě o první průkaz, který byl vydáván v takzvané ID kartě. Platnost prvního zmiňovaného průkazu skončila v roce 2005 a druhého o tři roky později, tedy v roce 2008.
Vzory 2000 a 2005 stále v platnosti
Od roku 2000 až do roku 2004 byl vydáván občanský průkaz ve formátu ID2. Doklad kromě klasických údajů obsahuje také vlastnoruční podpis a místo, v němž se nacházejí strojově čitelné údaje. Názvy některých položek jsou jak v češtině, tak i v angličtině. Od roku 2005 je vydáván průkaz, který obsahuje také nápisy ve francouzštině. Údaje o partnerovi jsou na něm již nepovinně uváděny a samozřejmostí jsou strojově čitelné oblasti.
Nejnovější průkaz z roku 2012
Nejnovějším občanským průkazem platným v České republice je ten, který je ve formátu ID1. Jedná se fakticky o kreditní kartu. Na tyto občanské průkazy již není možné uvádět manžela či manželku anebo děti. Obsahuje také 2D kód. Je možné na něj nahrát certifikát k elektronickému podpisu.
Kdy žádat o nový občanský průkaz?
Pokud u vás dojde ke změně stavu, místa trvalého pobytu, pak určitě musíte svůj dosavadní občanský průkaz vyměnit. Když si chcete nechat vyměnit občanský průkaz kvůli zabudovanému kontaktnímu čipu, zaplatíte poplatek 500 korun. Občanský průkaz v nové podobě vám bude vydán i v případě nabytí titulu. Při ztrátě anebo poničení občanského průkazu dojde k tomu, že bude vydán nový za poplatek 100 korun. Pokud se ale prokáže úmysl, hrozí i pokuta.
Foto: Pixabay
prosim jake poplatky jsou na Slovensku za vystaveni obcanskeho prukazu,kdyz 25.2.2019 konci platnost.